PR 21.12.20

Škola budúcnosti nemyslí len na angličtinu, ale aj na informačné technológie

foto: archív FUTURUM

Neexistuje snáď oblasť, kde by sa nevyužívali informačno-komunikačné technológie. Sú všade navôkol nás. V každom odbore, v každom zameraní, a to aj v humanitnom. Súkromné gymnázium FUTURUM myslí do budúcnosti. Veď samo o sebe to má aj v názve. Budúcnosť študentov v IT vidí aj jedna z najinovatívnejších mladých progresívnych IT firiem v Košiciach CANCOM Slovakia. Spojili sa a uzavreli spoluprácu. FUTURUM povýšilo svoje bilingválne anglické gymnázium aj na gymnázium informačných technológií.

Študenti sú vedení k systému vysokoškolského štúdia, no i prirodzenej zvedavosti po poznaní, bádaní, či k potrebe celoživotného vzdelávania. 

FUTURUM je jednoznačne moderná škola 21. storočia. Uvedomujú si, že každý je samostatná jednotka, no dôležitá je aj tímovosť. Škola rozvíja mladých a umožňuje sa im stať samostatnejšími a cieľavedomejšími ľuďmi.  Väčšina študentov gymnázia smeruje na prestížne zahraničné univerzity. 

Dnes sa bez angličtiny nepohne takmer žiadny mladý človek. Je to nevyhnutnosť... V posledných rokoch sa však ukazuje, že nevyhnutnosťou sa stávajú aj informačné technológie.

„Pretlačili sa do všetkých odborov, sú prínosom pre celý biznis svet, umožňujú nám pracovať efektívnejšie, maximalizovať produktivitu vo všetkých oblastiach. Chceme, aby naše gymnázium bolo nielen pre tých, ktorí chcú pracovať v IT, ale aby pomocou nadobudnutých vedomostí získali čo najväčší prehľad v akomkoľvek odbore,“ hovorí riaditeľka gymnázia FUTURUM Jana Kolarovičová.

Foto: FUTURUM
Jana Kolarovičová. Foto: FUTURUM

Potreba itčkárov

Na košickom trhu v súčasnosti pôsobí viac ako 15 000 špecialistov v oblasti IT. Na trhu je aktuálne niekoľko desiatok dynamicky sa rozvíjajúcich globálnych IT firiem, medzi ktoré patrí aj CANCOM Slovakia.

Za vyše rok od ich založenia v metropole východu sa im podarilo úspešne vybudovať 120 vysoko kvalifikovaných pracovných pozícií. „Je prirodzené, že záujem o budovanie nových pracovných miest stále rastie, a to aj napriek aktuálnej hospodárskej kríze. Košický IT trh každoročne  potrebuje stovky nových IT špecialistov, aby vedel pokryť potreby stability a rastu,“ povedal Matúš Čopík, managing director a konateľ CANCOM Slovakia.

Foto: FUTURUM
Matúš Čopík. Foto: FUTURUM

Dodáva, že aktuálny stav v oblasti regionálneho školstva túto potrebu žiaľ nedokáže pokryť.

Aj preto spoločne so súkromným gymnáziom FUTURUM, ktorého cieľom je umožniť študentom rásť nielen vo vedomostiach, ale aj v skúsenostiach a ľudskosti, uzavreli memorandum o spolupráci.

Ich spoločným zámerom je docieliť to, aby absolventi boli pripravení pre prax a súčasne na vysokoškolské štúdium. Takisto chcú skĺbiť prax s moderným vzdelávaním, vytvoriť štúdium, ktoré využíva moderné technológie dnešnej doby. Súčasťou vzdelávania je priama účasť IT špecialistov vo vzdelávacom procese a vytvorenie silnej, kreatívnej a dlhodobej spolupráce medzi FUTURUM a CANCOM Slovakia.

Rozvoj IT osobnosti v akejkoľvek oblasti

Budúci absolvent by mal byť IT špecialista, ktorý má nielen teoretické, ale aj praktické zručnosti v oblasti moderných IT technológii a zároveň nadobudne všeobecné vedomosti, ktoré môže uplatniť v rôznych odvetviach, ako napr. automatizácia, robotika, medicína, právo, stavebníctvo, psychológia, či manažment a množstvo ďalších.

„To, čo chceme, aby si zo školy odniesli, sú programátorské základy, kritické myslenie a všeobecný prehľad v ostatných predmetoch. Tak budú vedieť svoju IT osobnosť rozvíjať v oblasti, ktorú sa rozhodnú na vysokej škole ďalej študovať,“ hovorí Andrea Hricová zástupkyňa školy.

Foto: FUTURUM
Andrea Hricová. Foto: FUTURUM

Po Trenčíne aj Košice

Súkromne gymnázium FUTURUM v Trenčíne je príkladom toho, že budúcnosť patrí tým, ktorí myslia dopredu. V školskom roku 2020/2021 otvorili totiž už tretí ročník IT. Košické gymnázium tento fakt len utvrdil, že otvoriť takúto školu aj v metropole východom je nepopierateľne dobrým krokom. „Ich skúsenosti a podpora spoločnosti CANCOM Slovakia vytvárajú pre nás výbornú štartovaciu pozíciu kvalitného, digitálneho a moderného vzdelávania,“ dodala manažérka gymnázia L.Takáčová.

Foto: FUTURUM
Lenka Takáčová. Foto: FUTURUM

Cieľom bude v prvom rade, aby  anglický jazyk aj v tomto odbore vyučovali anglickí lektori (native speakri). Hodiny informatiky na bilingválnom odbore budú doplnené workshopmi s IT špecialistami zo spoločnosti CANCOM Slovakia. Je samozrejmé, že odborné predmety budú vyučovať IT špecialisti z praxe. 

Gymnázium je u v našom meste  známe ako škola, ktorá učí modernými metódami a študenti ju navštevujú naozaj s láskou. Cítia, že ich škola je druhým domovom. Nechcú študentov stresovať. Naopak, chcú ich motivovať a viesť k tomu, aby vedeli efektívne využiť v praxi to, čo sa v škole naučili. S čistým svedomím môžeme povedať, že to robia naozaj dobre. Svedčí o tom aj fakt, že dostať sa z FUTURUM na zahraničnú univerzitu nie je nedosiahnuteľné, práve naopak.

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím