Ako správne vybrať školskú tašku
Ak by si školskú tašku vyberali iba deti, stačil by im na nej pekný obrázok. Funkčnosť však už posúdiť nevedia, preto by hlavné slovo pri výbere mal mať rodič.
Druhou stranou mince výberu tašky je jej cena. Nie vždy platí, že čím drahšia, tým lepšia. Školských aktoviek a batohov je na trhu veľké množstvo. Preto by ste mali vyberať starostlivo.
Na nákup školskej tašky sa vždy vyberte so svojím dieťaťom. „Deti prvého stupňa, hlavne prváci, si vyberajú tašku na základe aktuálnych rozprávkových alebo iných postavičiek. Základom je, aby taška bola primeraná výške dieťaťa, aby bola ako uliata na detský chrbátik,“ hovorí detská ortopédka Eva Sadová.
Upozorňuje, že najväčšia hmotnosť by nemala zaťažovať driekovú oblasť a remene by mali priliehať na ramenách. „Dôležité je, aby samotná taška nebola ťažká, lebo obsah ju ešte znásobí.“
Vec prestíže
Vari žiadne dieťa sa tak nechváli školskou taškou ako prváčence. „V úvodných rokoch školskej dochádzky je taška vecou prestíže. Musí spĺňať ako anatomické, tak aj ostatné kvalitatívne predpoklady,“ vraví Sadová.
Rodič nesmie zabudnúť ani na psychologický aspekt, ktorý má dieťa motivovať k tomu, aby tašku nosilo. „Preto odporúčam, aby si rodičia urobili najprv výber sami a už zo zvolených modelov dali šancu dieťaťu, aby si práve z nich našlo tú svoju.“
Kufríky alebo tašky na plecia by deti na prvom stupni základnej školy nemali vôbec nosiť. „V uvedenej kategórii sú nevhodné a jednostranne zaťažujú chrbticu. Rozloženie vnútra školskej aktovky by malo byť čo najviac do bokov.“
[ad][/ad]Len do školy
Staršie deti aj pod vplyvom módy stále preferujú ruksaky, ktoré ale vzhľadom na špecifickú školskú potrebu majú byť špeciálne a presne určené na tento cieľ. „Školský ruksak má zodpovedať výške, ale aj sile školáka.“
Staršie deti už sledujú aj cenu ruksaku a nechcú nosiť lacné kúsky. „Či už si rodič s dieťaťom vyberú drahší, alebo lacnejší model, záleží na nich. Dôležité však je, že ruksak do školy je určený na zošity a nie na voľnú zábavu a šport,“ uzatvára E. Sadová.
1. Školská taška by mala byť z nepremokavého materiálu, kvalitne spracovaná s funkčnými zipsami a jednoducho ovládateľnými prackami.
2. Veľkosť musí zodpovedať telesnej stavbe školáka. Nemala by byť širšia ako ramená dieťaťa. Vrch by tiež nemal presahovať líniu ramien, spodná časť nemá byť nižšia, než je línia bokov.
3. Prázdna taška žiaka na prvom stupni by nemala vážiť viac ako 1,2 kg, na druhom stupni by nemala presiahnuť hmotnosť 1,4 kg. Spoločne so zošitmi, knihami a ostatnými pomôckami by mala vážiť maximálne 15 percent váhy dieťaťa.
4. Najťažšie veci by si dieťa malo ukladať čo najbližšie k chrbtu. Nerovné predmety by zas nemali tlačiť na chrbticu. Obsah sa snažte rozložiť symetricky.
5. Dno tašky by malo byť pevne vystužené plastovým chráničom a s nožičkami, ktoré umožnia postaviť ju na mokrý či znečistený terén.
6. Zadná časť má byť z priedušného materiálu, vystužená, v mieste opory vypolstrovaná a prispôsobená anatomickému tvaru chrbta.
7. Popruhy majú mať šírku 4 cm a dĺžku 70 cm. Na konci so zarážkou tak, aby sa nemohli vyvliecť z pracky. Vnútorná strana opatrená sieťkou. Popruhy sa nesmú dotýkať krku.
8. Na taške nesmú chýbať bezpečnostné prvky. Dôležité sú aj reflexné sklíčka.
9. Čím ťažšia taška, tým väčšia záťaž na chrbticu. Peračník nekupujte trojposchodový, často sa plní zbytočnosťami. Kartónové dosky môžete nahradiť ľahšími, plastovými.
10. Dozrite, aby dieťa nosilo tašku vždy na oboch ramenách. Zabráňte jej prehadzovaniu cez hlavu.