Biele prsty v zime? Pravdepodobne ide o Raynaudov syndróm

V zime naša pokožka dostáva zabrať. Pravidelne si krémujete ruky a nosíte rukavice, no aj navzdory tomu mávate studené bledé až jemne modré prsty na rukách alebo aj nohách? Je možné, že trpíte Raynadovým syndrómom.
Je to nebezpečné?
Raynadov syndróm, inak povedané aj fenomén studených rúk a nôh, je ochorenie ciev, ktoré spôsobuje, že drobné cievky sa zúžia pri vystavení chladu. Nemusí sa jednať o závažné ochorenie ale vo výnimočných prípadoch je potrebná aj liečba.
Prejavuje sa predovšetkým u žien vo veku 15 až 30 rokov a taktiež ho môžeme častejšie spozorovať u fajčiarov. Syndróm sa môže ale nemusí objavovať v súvislosti s iným ochorením.
Určite nie je na škodu vyhľadať lekára a poradiť sa s ním, najmä ak si všimnete poškodenie kože, iné kožné problémy a bolesť spolu s neustupujúcim modrastým sfarbením na prstoch.
Ako bojovať s týmto problémom?
Liečba spočíva najmä v snahe rozšíriť krvné cievy a podporiť tak krvný obeh. Vo vážnejšom prípade je potrebné vyhľadať lekára, ktorý vám predpíše lieky. Pri ešte závažnejších formách ochorenia je potrebná aj nervová chirurgia a chemická injekcia.
Ľahké prípady ochorenia sa dajú odstrániť aj domácou liečbou vo forme dostatočného tepla, napríklad horúcim kúpeľom spoločne s cvičením, ktoré podporí krvný obeh. Môžete skúsiť držať ruky aspoň minútu nad hlavou a následne s nimi krúžiť. Pomôcť môže aj trenie rúk o seba, aspoň po dobu dvoch minút.

Existuje prevencia?
Proti Raynaudovmu syndrómu sa môžete chrániť ešte skôr, než vaše telo vystavíte chladu. Jedno z najčastejších odporúčaní je prestať alebo minimálne obmedziť fajčenie.
Dbajte na teplé oblečenie, určite noste rukavice a používajte látky, ktoré pomáhajú udržiavať teplo ako je vlna, hodváb a polypropylén.
Pravidelne si masírujte končatiny a robte cviky, ktoré zvyšujú tep srdca.
Dobrým pomocníkom sú aj výživové doplnky, zaraďte do svojho jedálnička viac horčíka, flavonoidov, vitamínov B a E, esenciálnych mastných kyselín, multivitamínov a minerálov. Odporúča sa aj používať korenie ako je kajenská paprika, ďumbier, semienka koriandra, klinčeky a škorica. Skúsite si urobiť čaj, práve z tohto korenia a piť ho aspoň raz denne.
(Zdroj: zdravoteka.sk, SS)
Odporúčané články

Veľkonočné sviatky, najvýznamnejší kresťanský sviatok, oslavujú zmŕtvychvstanie Ježiša Krista po jeho smrti na kríži. Spájajú sa s príchodom jari a zahŕňajú bohaté tradície, ako sú šibačka, kraslice či pôstne jedlá, ktoré sa dodržiavajú dodnes. Ich pôvod siaha k židovskému sviatku Pesach, ktorý oslavuje oslobodenie Izraelitov z egyptského otroctva pod vedením Mojžiša.

S jarným počasím zvyšuje svoju aktivitu i najväčšia šelma na Slovensku, medveď hnedý. Po zimnej hibernácii vyhladované zvieratá vyrážajú do terénu, ich prioritou je hľadanie potravy.

Zeleným štvrtkom sa začína Veľkonočné posvätné trojdnie alebo triduum – Zelený štvrtok, Veľký piatok a Biela sobota. Všetky dni majú bohatý liturgický obsah a symboliku. Je to spoločné pomenovanie dní, v ktorých si cirkev pripomína Kristovu smrť na Veľký piatok, Krista uloženého v hrobe na Bielu sobotu a Kristovo zmŕtvychvstanie na Veľkonočnú nedeľu.