20.05.20

U. S. Steel končí s rúrami. Ich výroba potrebuje investície

Foto: usske.sk

U. S. Steel Košice sa v ťažkých časoch pravdepodobne vzdá ďalšieho zo svojich tradičných výrobných segmentov. Podľa dostupných informácii oceliarne doťahujú proces odpredaja svojej rúrovne.

Výrobu špirálovo zváraných rúr zastrešuje jeden z divíznych závodov podniku, ktorého súčasťou bola donedávna aj výroba radiátorov. Vlani v auguste prevzala radiátorovňu od U. S. Steel firma českých podnikateľov Bedřicha Brabeca a Pavla Matoušeka, ktorá vo výrobe pokračuje v pôvodných priestoroch.

Hľadanie investora pre rúrovňu vedenie košických oceliarní verejne oznámilo v podnikových novinách Oceľ východu v marci so zdôvodnením, že túto výrobná oblasť je potrebuje neustále technicky zdokonaľovať.  

reklamná správa

NEPLAŤ ZA DONÁŠKU!

Špičková vietnamská kuchyňa priamo k Vašim dverám.

Zistite viac
 

Doplnkový sortiment 

„Boli sme informovaní, že projekt hľadania  nového investora, ktorý má v s týmto predmetom podnikania skúsenosti a jasnú stratégiu do budúcnosti, je v štádiu príprav, ponuky a dopytu, čo je zodpovednosťou zamestnávateľa. Ak bude konkrétna ponuka na stole, tak sa bude postupovať v zmysle zákona  a platnej kolektívnej zmluvy, tak ako to bolo minulého roku pri prechode kmeňových zamestnancov z prevádzky Radiátorovne pod nový subjekt Korad-Radiators,“ hovorí dnes  predseda Rady odborov OZ KOVO U. S. Steel Juraj Varga.  

Spoločnosť v odpovedi na otázky denníka KOŠICE:DNES uviedla, že výroba rúr, aj keď má tradíciu niekoľko desaťročí, nepatrí v U. S. Steel Košice k primárnemu druhu podnikania a rúry zostávajú v kategórii „doplnkového“ sortimentu. 

„Aj tento výrobný proces si však vyžaduje neustále zdokonaľovanie,  investície a hľadanie nových trhov. Preto nevylučujeme možnosť, že by tento segment výroby prevzala etablovaná firma, ktorá sa zaoberá výrobou rúr a má s týmto predmetom podnikania skúsenosti,“ povedal hovorca spoločnosti Ján Bača.

Prezident U. S. Steelu chváli kurzarbeit

Viac k téme

20.05.20
Prezident U. S. Steelu chváli kurzarbeit

Odčleňujú majetok 

Súčasťou príprav transakcie môže byť vznik dcérskej spoločnosti oceliarni s obchodným menom Tubular ( v preklade trubkovitý alebo rúrovitý). Eseročku zapísali do obchodného registra pred necelým mesiacom, je spoločníkmi sú U. S. Steel Košice a jej ďalšia firma Ferroenergy.

Podľa informácií denníka KOŠICE:DNES zamestnanci, ktorí majú na starosti evidenciu jednotlivých častí firemného majetku, už dostali pokyn vytvoriť zoznam majetku používaný v rúrovni. 

„Našou úlohou odborov je pri prechode zamestnancov  zachovanie pracovných pozícií i pracovných podmienok ako platili doposiaľ,“ hovorí o ďalšom postupe odborov Varga. 

Košický závod americkej oceliarskej korporácie dlhodobo bojuje s poklesom odbytu, ktorý spôsobuje dovoz lacnej ocele na európsky trh z tretích krajín, najmä Činy. Problém ešte prehĺbila pandémia nového koronavírusu.

Šetria aj inde

Od leta 2019 železiarne bežia na dve z troch vysokých pecí. Zamestnanci, ktorým zamestnávateľ neprideľuje prácu, dostávajú za deň strávený doma náhradu mzdy vo výške 80 percent. V predchádzajúcich mesiacoch bola náhrada 60 percent, navýšenie súvisí so štátnou podporou firmám v čase pandémie.

Po jej prepuknutí podnik urýchlil aj úspory personálnych nákladov cestou znižovania počtu zamestnancov. Pri ukončení pracovného pomeru dohodou môže zamestnanec v závislosti od odpracovaných rokov získať odchodné až vo výške osemnásť platov. 


Košická rúrovňa prežila aj rozpad východných trhov


Výroba rúr má v košických oceliarňach dlhoročnú tradíciu. 

Jej stručnú históriu opisuje článok v podnikových novinách Oceľ východu z roku 2010. Podľa neho prvú rúru v tomto období najmodernejším spôsobom, teda špirálovým zvarom, vyrobili v Bočiari vo februári 1960. V tom čase vyrábali rúry s priemerom do 720 milimetrov.

Použité boli na výstavbu samotnej fabriky ale aj ropovodu Družba a plynovodu Bratstvo. V roku 1972 spustili výrobu rúr v novej hale Rúrovni II. Tá už bola situovaná v areáli podniku. Zariadenie československej výroby umožnilo produkovať priemery až 1420 milimetrov. 

Otázka prežitia 

Po rozpade trhov RVHP, ktoré tvorili krajiny východného bloku, podnik v roku 1991 ukončil výrobu v prevádzke Rúrovňa I. Produkcia klesala a ako spomína v článku vtedajší vedúci oddelenia zvárania a technológia divízneho závodu Radiátory a rúry Michal Vaľko bolo „otázkou prežitia“ rýchlo prejsť na výrobu rúr v rozmeroch, akostiach a štandardoch používaných v západnej Európe.

V roku 1992 bola modernizovaná zváracia technológia, zaviedla sa ultrazvuková kontrola zvarov po tlakovej skúške a vďaka novej výrobnej linke sa začali rúry na prepravu pitnej vody z vnútra izolovať cementovou maltou.

Modernizovalo sa aj po roku 2000, čo okrem iného umožnilo predĺženie vyrábaných rúr až na osemnásť metrov. V súčasnosti spoločnosť vyrába špirálovo pod tavivom zvárané rúry na dvoch zváracích linkách s ročnou výrobnou kapacitou až sto tisíc ton. Rúry sú vyrobené z nízkouhlíkovej ako aj vysokopevnostnej mikrolegovanej ocele z plechov valcovaných za studena.

Rúry košický závod zvára z oceľových zvitkov z vlastnej valcovne. Foto: usske.sk
Rúry košický závod zvára z oceľových zvitkov z vlastnej valcovne. Foto: usske.sk

Plyn, voda aj ropa

„Predávajú sa do celej Európy a uplatnenie nachádzajú pri výstavbe potrubí na transport plynu, ropy a vody, ako aj v oblasti stavebníctva,“ hovorí J. Bača. Dodáva, že na tejto produkcii pracuje približne dvesto zamestnancov. 

Rúry z Košíc slúžia aj ako nosné stĺpy lyžiarskych vlekov, v slovinskom prístave Koper ich použili ako pilóty a nachádzajú sa aj vo Švajčiarsku pod zemou vo výskumnom centre CERN, kde sú súčasťou urýchľovača častíc. 

reklamná správa
 

Čítajte viac: kosice u.s.steel

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím