21.02.17

Prvá slovenská paleontologická expedícia mieri do Iránu

Foto: shutterstock

Historicky prvú slovenskú paleontologickú výskumnú výpravu do Iránu pripravila Prírodovedecká fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (PF UPJŠ) v Košiciach v spolupráci s Fakultou baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) v Košiciach a univerzitou v iránskom Zanjane.  Uviedol to na tlačovej besede vedúci expedície  Martin Kundrát z Centra interdisciplinárnych biovied PF UPJŠ.

Ako spresnil, organizujú dlhodobý projekt zameraný na systematický výskum prehistorických organizmov a ekosystémov v málo prebádaných oblastiach západnej Ázie. Projekt je rozdelený na viacero častí. Úvodná časť expedície sa začne 1. marca tohto roku a potrvá približne dva týždne. Jej poznatky poslúžia pre prípravu stratégie a logistického zabezpečenia rozsiahlejších expedičných výprav v nasledujúcich rokoch. Martin Kundrát, jeho iránsky kolega  Majid Mirzaie Ataabadi a Juraj Janočko z TUKE zostavili pracovnú skupinu zloženú z odborníkov UPJŠ v Košiciach, TUKE v Košiciach a iránskej univerzity v Zanjane. Náklady na prvú časť projektu sú okolo 10 000  eur.

„Cieľom je preskúmať oblasti s usadeninami z obdobia druhohôr a treťohôr, teda obdobia pred a po veľkom vymieraní, kedy došlo k zrážke Zeme s kométou. Jednou z hlavných priorít je prieskum rozsiahlych uloženín z obdobia jury, kedy bolo územie dnešného Iránu súostrovím izolovaným od vtedajších superkontinentov severnej a južnej pologule. Či tomu bolo vskutku tak, môžu potvrdiť nálezy doposiaľ neznámych foriem suchozemských živočíchov, napríklad dinosaurov,“ uviedol Kundrát.

Počas pobytu v Iráne pripravujú predstavitelia univerzity v Zanjane oficiálne prijatie slovenského tímu, na ktorom budú rokovať o budúcej vedecko-výskumnej spolupráci. Slovenských odborníkov pozvali aj na iránsku paleontologickú konferenciu, kde budú prezentovať niekoľko odborných prednášok.

Martin Kundrát je absolventom UPJŠ a počas svojho pôsobenia v zahraničí uskutočnil expedície v Patagónii, na Sibíri, v Iráne a Číne. Pred rokom a pol sa vrátil na Slovensko a začal pracovať v Centre interdisciplinárnych biovied PF UPJŠ. Po návrate nadväzuje na túto výskumnú tradíciu.

 

(SITA)
Foto: shutterstock

Čítajte viac: upjs expedicia

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím