Borovička, oškvarky či žinčica. Toto sú najhoršie hodnotené slovenské klasiky
Taste Atlas je online sprievodca tradičným jedlom, ktorý zhromažďuje rôznorodé recepty, príspevky o jedlách a ingredienciách a tiež aj hodnotenia alebo recenzie na obľúbené či menej obľúbené jedlá. Tentokrát prichádza s rebríčkom založeným na hodnotení jedál zo Slovenka. Pozrite sa, ako sa umiestnili naše lokálne špeciality.
Oškvarky, žinčica či borovička patria už tradične do slovenskej kuchyne, alebo skôr domácnosti. Niektorí to milujú, iní zas toto nadšenie nezdieľajú. Portál Taste Atlas priniesol tentokrát zoznam desiatich najhoršie hodnotených slovenských jedál a nápojov, pričom vás výsledky môžu prekvapiť.
Oškvarky
Na 10. mieste sa umiestnili spomedzi typických slovenských jedál oškvarky. Pravé poctivé oškvarky sú súčasťou každej zabíjačky. Ich základnou zložkou je bravčové sadlo, ktoré sa pokrája na kocky a praží na oleji. Oškvarky sú pochúťkou samé o sebe, no dajú sa z nich pripraviť aj obľúbené oškvarkové pagáče či oškvarková nátierka.
Zázrivské vojky
Zázrivské vojky, známe skôr ako syrové nite či korbáčiky, sa umiestnili hneď za oškvarkami. Vyrábajú sa z pasterizovaného alebo nepasterizovaného kravského mlieka a môžu byť údené alebo neúdené. Ich názov je odvodený od obce Zázrivá, ktorá je známa práve výrobou týchto syrových pochúťok. A prečo práve “vojky”? No preto, že pri parení syra v horúcej vode sa ručne alebo strojovo ťahajú dlhé nite/šnúrky, ktoré sú v miestnom nárečí označované ako vojky.
Bratislavské rožky
Táto sladká pochúťka pochádzajúca z Bratislavy je považovaná za azda najznámejšiu slovenskú cukrovinku. Alebo skôr cukrovinky, pretože jeden nikdy nestačí. Dokonca má v súčasnosti táto pochutina ochrannú známku a je zaradená medzi tradičné špeciality regiónu. Bratislavské rožky sú plnené makom alebo orechmi, posypať ich môžete cukrom alebo škoricou. Prečo sa však táto pochúťka objavila medzi najhoršie hodnotenými jedlami, o tom môžeme len polemizovať.
Medvedie labky
Mnohí si nedokážu predstaviť Vianoce bez týchto suchých koláčikov. Tradičné zloženie pozostáva z múky, masla, vajec a orechov, následne hotové pečivo zabalíte do cukru, niektorí namáčajú kúsky labiek do čokolády. Tieto koláčiky sa zvyknú piecť niekoľko dní až týždňov pred Vianocami, aby dovtedy krásne zmäkli a chutili o to lepšie.
Bryndzová nátierka
Bryndza je typickým slovenským produktom, a tak je prirodzené, že sa z nej pripravujú aj rôzne iné klasiky. Súčasťou tradičných slovenských jedál je okrem bryndzových halušiek aj bryndzová nátierka, ktorá v spojení s čerstvým pečivom predstavuje pre mnohých neodolateľnú kombináciu.
Ktoré ďalšie slovenské klasiky skončili v tomto rebríčku? Viac sa dočítate na druhej strane.
Odporúčané články
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.