Kresťania dnes zapaľujú prvú adventnú sviecu
Dnešnou prvou adventnou nedeľou sa začal v kresťanských cirkvách západného obradu nový liturgický rok. Slovo advent má latinský pôvod a znamená príchod – v náboženskej terminológii príchod Ježiša Krista. Advent je štvortýždňovým obdobím radostného očakávania príchodu Ježiša Krista. Pozostáva zo štyroch adventných nedieľ.
Advent má v katolíckej cirkvi dvojakú úlohu. Pripravuje ľudí na slávnosť Narodenia Pána – Vianoce, keď si veriaci pripomínajú prvý príchod Krista na Zem. Zároveň je advent časom očakávania druhého Kristovho príchodu na konci vekov. V oboch prípadoch teda symbolizuje radosť a očakávanie. V minulosti advent vylučoval akékoľvek zábavy a svadby, v súčasnosti sa však jeho pôstny ráz oslabuje.
Čakanie na Vianoce symbolizujú adventné vence a adventné kalendáre. Každú zo štyroch adventných nedieľ sa na venci zapáli svieca. Tretia má ružovú farbu na znak radosti z toho, že očakávaný deň je už blízko. Kalendáre majú skôr komerčný charakter. Nesledujú advent, ale 24 dní od 1. decembra. Prvý adventný kalendár s 24 veršíkmi a obrázkami, určenými na vystrihovanie a nalepovanie, vytlačilo v roku 1908 vydavateľstvo Reichhold/Lang. Neskôr sa ujali najmä známe “čokoládové” kalendáre.
Začiatok adventnej tradície siaha do 4. storočia, keď veriaci v južnej Galii, Španielsku a v Ríme zaviedli trojtýždňovú predvianočnú prípravu. Pôstne prejavy sa neskôr rôznili: kým v Ríme sa ujali dva týždne bez asketického rázu, južná Galia zaviedla prísny 40-dňový pôst, ktorý sa končil až v januári. Cirkevní otcovia na synode v Aachene v roku 922 rozhodli, že každoročná príprava na narodenie Mesiáša bude trvať štyri adventné nedele. Štyri týždne symbolizovali 4000 rokov, na ktoré sa v tom čase odhadovala história ľudstva pred Kristom. V období adventu platil zákaz usporadúvať hlučné zábavy a svadby.
Zdroj: SITA mt
Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.