01.02.16

Najvyššie budovy v Košiciach

Vargová
Jana Vargová
redaktorka
Zdieľať článok:
Košice nie sú ani New York ani Dubaj. V našom meste mrakodrapy nenájdete, ale nejaké vysoké budovy sa predsa len nájdu. Nebudeme hovoriť o výškových blokoch na sídliskách, ale o iných budovách v meste. "Všetky tri budovy, o ktorých hovoríme, boli postavené ešte v minulom storočí, v takom tom miestnom, košickom, funkcionalistickom štýle, ktorý bol tak trochu spolitizovaný a nazýval sa socialistický realizmus. Všetky tieto budovy sú založené na jednoduchom architektonickom princípe, ktorý sa snažil urobiť kontrast medzi horizontálnym a vertikálnym vzhľadom stavby," dozvedeli sme sa od architekta z Útvaru hlavného architekta v Košiciach Matúša Človiečeka. Nemocnica na Tr. SNP Výšková budova nemocnice má 83 metrov, bola ukončená v roku 1979 a je to 37. najvyššia nemocnica na svete a 7. najvyššia nemocnica v Európe. "To, ako sa snažili architekti zvýrazniť kontrast medzi výškou a šírkou stavby, je najviac viditeľné na budove Univerzitnej nemocnice L. Pasteura na Terase. Je tam umiestnených množstvo nízkych pavilónov,  nad ktorými sa týči lôžková časť," uviedol M. Človieček. Ako sám hovorí, výška tejto budovy bola daná už spomínaným funkcionalistickým socialistickým realizmom, keď sa všetky objekty občianskej vybavenosti či štátnej správy ťahali čo najvyššie. Veľká škoda je, že v súčasnosti sa rekonštruujú jednotlivé budovy osobitne a dostávajú iný charakter, aký mali. Osobitne sa rekonštruovala detská nemocnica, bude sa rekonštruovať aj centrálny príjem a množstvo objektov má už úplne iných majiteľov. Celistvosť tohto objektu sa preto stráca.
-turova Kuzmanyho3VEJA
Tri veže Tri veže na Štúrovej ulici vytvárajú administratívny komplex nachádzajúci sa neďaleko historického centra. Jeho najvyššia budova meria 50 metrov. Celá prestavba bola ukončená v roku 2010. "Hoci pochádzajú z rôznych časových období, ich autor im dal spoločný výraz. Na začiatku bola urbanistická štúdia zo začiatku 70. rokov minulého storočia, ktorá definovala aj areál súdov na Štúrovej ulici. Pôvodne na tomto mieste stála výšková budova Magnezitových závodov, ktorá sa v polovici 90. rokov zrekonštruovala a pridalo sa aj niekoľko poschodí a nový element - vonkajší výťah s točitým schodiskom. Istý čas tam sídlila Priemyselná banka. V pôdoryse táto budova predstavovala rybu. V druhej etape tam boli pristavané dve sklenené veže, ktoré nadväzujú na tento pôdorys svojím zvlneným vzhľadom. V pôdoryse to pripomína vlny, ktoré za sebou zanechala plávajúca ryba," dozvedeli sme sa od Matúša Človiečeka. Garbiarska.
garbiarska_sky one
Budova na Garbiarskej Treťou najvyššou stavbou v meste je bývalý daňový úrad na Garbiarskej ulici. Budova je vysoká 48,62 metra. Momentálne je prázdna a pripravuje sa na rekonštrukciu. Keďže socialistický realizmus nazeral na históriu ako na niečo menej hodnotné, ako na nejaký pozostatok kapitalizmu, aj táto budova je momentálne zaujímavá iba svojou výškou. "Aj na Garbiarskej ulici bolo cieľom výstavby budovy bývalého daňového úradu hlavne upriamiť pozornosť na túto stavbu a zatieniť tak celé okolie historického jadra mesta. Tieto nové stavby mali uzatvárať centrum mesta, podobne, ako je to napríklad v prípade výstavby obytných vežiakov na Južnej triede či na Palárikovej ulici. Takže budova na Garbiarskej je cielene komponovaná na os Hlavnej ulice. Bude preto zaujímavé, ako sa s rekonštrukciou vysporiada jej nový majiteľ, pretože táto stavba je až veľmi na očiach," upozornil architekt.  
Najvyššie moderné budovy  
 - Nemocnica, Tr. SNP   83 m  
 - Tri veže   50 m 
 - Garbiarská   48,6 m 
 - Aupark Tower   47,5 m
 - Double Tree by Hilton   46 m
 - Cassovar   40 m
Najvyššie historické budovy  
 - Dominikánsky kostol  68 m
 - Dóm sv. Alžbety  59 m 
 - Seminárny kostol  50 m 
 - Urbanova veža  44 m 
 - Kostol uršulínok  44 m
Foto: veja a skyscrapercity.com

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím