Obľúbené chute Slovákov a Čechov. Prekvapila popularita mentolu
Dlhé desaťročia žili Česi a Slováci v spoločnom štáte. A hoci už roky ide každý svojou cestou, stále máme veľa spoločného. Okrem jedných z najkrajších žien na svete napríklad aj podobné chute.
Zabudnite na vepřo, knedlo či halušky. Pravda je taká, že Česi a Slováci si rovnako radi pochutnajú na vanilkovej alebo čokoládovej zmrzline, milujeme orieškovú čokoládu a medzi často vyhľadávané príchute oboch národov sa, pre niektorých možno nečakane, zaradil aj mentol.
[ad][/ad]Máme radi príchute
Popularitu mentolu potvrdila veľká analýza prieskumnej agentúry pôsobiacej na slovenskom trhu. Prieskum realizovala na reprezentatívnej vzorke 2 000 ľudí. Ten zisťoval, aké príchute milujeme. Až tri štvrtiny Čechov aj Slovákov obľubujú výrobky s príchuťou.
A popri už tradičnej vanilke, čokoláde a orieškoch, je to práve mentol, ktorý počaroval chuťovým pohárikom gurmánov z Čiech i Slovenska. Za mentolovú príchuť „hlasovala“ väčšina Slovákov (77%) i Čechov (69%).
Od gréckych bohov až po mojito
Písal o nej už Hippokrates a jej milovníkom bol aj geniálny Leonardo da Vinci. Filozof Aristoteles dokonca radil najväčšiemu vojvodcovi všetkých čias Alexandrovi Veľkému, aby svojim vojakom nedovolil túto rastlinu jesť. Jej afrodiziakálne účinky by totiž podľa neho mohli odpútať pozornosť vojakov od boja. Reč je o mäte, z ktorej sa vyrába mentol.
Zmienku o tejto chuti nájdeme aj v starovekých gréckych legendách a jej názov pochádza práve z čias gréckych báji. Nymfa Minthe bola milenkou boha podsvetia Háda. Jeho manželka Perzefóna na ňu tak žiarlila, že ju nakoniec premenila v rastlinu. A táto výrazne voňajúca rastlinka dostala meno práve po nymfe Minthe. Mätu s obľubou používali aj juhoamerickí Indiáni. A tu má korene aj kokteil Mojito.
Mentol je skvelé osvieženie
A prečo tak milujeme mentol? Najčastejšie sa nám táto chuť spája s osviežením a sviežosťou. A to preto, že mentol vyvoláva chladivý pocit. Mäta sama o sebe vás však neochladí, spustí iba tepelné receptory, ktoré vyšlú signál o ochladení do mozgu.
Najčastejšie si tento pocit osvieženia doprajeme pri príchuti žuvačiek. Aj tu sa oba národy vzácne zhodujú. Mentolové žuvačky uprednostňuje 84% Čechov a 83% Slovákov. Mentolovú príchuť si vychutnáme aj v čokoláde alebo pri zmrzline. Takmer každý tretí Čech rád siahne po mentolovej čokoláde. Až 53% Slovákov si dopraje aj chutný čaj s mentolovou príchuťou.
(TASR)
Odporúčané články
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.