Počujú ľudia v kóme? Odpoveď vás prekvapí

Kóma je stav, počas ktorého človek nereaguje na svoje okolie. A hoci nemôže hovoriť či odpovedať na rôzne podnety, môže prostredie okolo seba vnímať. Niektorí dokonca stláčajú ruky či žmurkajú očami. Ako je to však so zvukom?
Ľudia v kóme často vyzerajú akoby spali. Zobudiť ich však nie je tak jednoduché ako pri bežnom spánku. Kóma sa spája s nízkou mozgovou aktivitou. Tá zapríčiňuje, že pacient nedokáže vnímať, odpovedať na dotyky, počuť, alebo napríklad kýchať či kašľať.
V tomto stave bezvedomia človek nie je schopný reagovať na žiadne zvuky. To však neznamená, že ich nepočuje. Mozog môže byť stále schopný zaznamenávať zvuky, resp. hlasy blízkych pacienta. Niektoré štúdie dokonca potvrdzujú, že práve rozprávanie a dotyky milovaných osôb dokážu pomôcť pacientom zotaviť sa. Ľudia tak svojim blízkym čítajú, rozprávajú im príbehy, alebo dokonca púšťajú hudbu.
Ďalším dôležitým faktom je, že hoci ľudia môžu počas kómy počuť, nemusia si to vždy aj pamätať. Ich mozog môže jednotlivé zvuky spracovávať, no nemusí im aj rozumieť, a tak pre ich pamäť nie sú dôležité.
To, ako mozog pacienta reaguje na zvuky, sa skúma pomocou EEG. Elektroencefalografia sleduje mozgovú aktivitu pomocou elektród umiestnených na hlave pacienta. Vďaka tomu sa dá zistiť, aký závažný je stav pacienta, akú šancu má na zobudenie a aj to, aký bude jeho stav po prebudení.
Každá skúsenosť je však jedinečná. Niektorí ľudia po prebratí sa z kómy ani len netušili, čo sa okolo nich dialo, iní zas dokázali podľa toho, čo počuli, vyhodnotiť ich okolie. Napríklad dokázali zo zvuku krokov vyvodiť, že niekto navštevoval ich izbu. Navyše vďaka hlasom presne vedeli, kto to bol.
Zdroj: (harborlighthospice.com, kids.frontiersin.org, DK)
Odporúčané články

Dovolenková sezóna je v plnom prúde, no okrem zážitkov a suvenírov si z dovolenky môžeme priniesť aj nebezpečné parazity, ktoré spôsobujú vážne zdravotné komplikácie. Nedávny tragický prípad 11-ročného chlapca, ktorý sa na Slovensku nakazil nebezpečnou amébou, pripomína, že parazitné ochorenia nie sú problémom len v exotických destináciách.

Plnená paprika patrí k zlatému fondu domácej kuchyne – jednoduchá, výživná a plná chutí, ktoré poznáme z detstva. Kombinácia mletého mäsa, ryže a sladkej papriky v jemnej paradajkovej omáčke ponúka overený recept na sýte hlavné jedlo, ktoré zasýti celú rodinu. Pripravte si klasiku, ktorá nesklame.

Dnes 5. júla si Slovensko každoročne pripomína príchod solúnskych bratov Konštantína (neskôr Cyrila) a Metoda na územie Veľkej Moravy. Ich misia v roku 863 sa stala základom nielen duchovného, ale aj kultúrneho a vzdelanostného rozvoja slovanských národov.