Prečo pri počúvaní mušle počujeme šum mora?
Rozmýšľali ste niekedy nad tým, prečo v mušliach počujete pláž, na ktorej ste ich našli? Odpoveď na túto otázku vám prinášame nižšie v článku.
Najskôr to najdôležitejšie: Nezáleží na tom, ako veľmi v mušli znie šum mora, v skutočnosti more v mušli nepočujete. Zachytávate okolitý hluk, ktorý sa vytvára všade okolo vás, čomu zvyčajne nevenujete pozornosť.
Na zosilnenie zvuku, t. j. aby ste ho lepšie počuli, potrebujete rezonátor. Chcete si ho vyrobiť lacno a jednoducho? Svojimi ústami vyformujte písmeno „O“ a švihnite prstom po líci. Mali by ste počuť tón. Ak však ústami vytvoríte väčšie alebo menšie „O“, dostanete odlišné zvuky. Necháte ústa, aby naplnili svoj potenciál ako Helmholtzov rezonátor, v ktorom je zvuk produkovaný vzduchom vibrujúcim v dutine s jedným otvorom.
Rezonanciou je aj mušľa, ktorú počúvate. Vo vnútri je mnoho tvrdých zakrivených povrchov, ktoré skvele odrážajú zvuk. V dutine škrupiny rezonuje okolitý hluk, ktorý je zosilnený a dostatočne jasný na to, aby si to človek všimol. Je logické, že mušle rôznych veľkostí a tvarov nebudú znieť rovnako. Spomínaný fakt majú na svedomí rozličné rezonančné komory, ktoré zosilnia odlišné frekvencie.
Skutočnosť, že všetky mušle znejú podobne ako šum mora, je náhodná. Skúste si priložiť akýkoľvek druh Helmholtzovho rezonátora k uchu, bude to mať podobný účinok. Môžete vyskúšať aj pohár, ktorý si obchytíte rukou. Vznikne zvuk, ktorý bude približne rovnaký, aj keď to nebude až tak zvláštny pocit ako pri mušli.
Zdroj: (rd.com, vu)
Odporúčané články
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.