Toto sa stane, ak necháte svojich psov olizovať vám tvár
Každý milovník a majiteľ psov môže určite potvrdiť, že jednou z najlepších vecí po tom, ako sa vrátite domov je váš, netrpezlivo čakajúci štvornohý miláčik, ktorý vám od radosti, že vás opäť vidí pooblizuje celú tvár. Aj keď náklonnosť vášho psíka vítate s radosťou, možno by ste si mali rozmyslieť, či mu to nabudúce dovolíte.
John Oxford, profesor virológie a bakteriológie z univerzity v Londýne vysvetlil, prečo by sme nemali nechať našich psov oblizovať nám tvár. Niektoré baktérie nachádzajúce sa v slinách psov sú zoonotické, čo znamená, že zvieratá ich oblizovaním môžu preniesť na človeka a tak spôsobiť choroby.
Bežnými príkladmi zoonotických baktérií sú rôzne nákazy, ako napríklad salmonela, clostridium a iné. Tieto patogény sa ľahko prenášajú výkalmi, z ktorých mnohé spôsobujú hnačku. Podľa pána Oxforda sa odhaduje, že infekciu kampylobakteriózy v sebe má menej ako polovica psov, väčšina bez symptómov. Napriek tomu sa ľudia môžu nakaziť celkom ľahko, ak nemajú správnu hygienu.
Psie ústa nie sú čistejšie ako ľudské
Ako vraví pani doktorka Katy Nelsonová, to, že psie ústa sú čistejšie než tie ľudské je mýtus. Priemerný človek si totiž umýva zuby dvakrát denne, neje veci zo zeme ani si neoblizuje svoje rany. Psie sliny sú taktiež útočiskom pre baktérie, ktoré v sebe majú schopnosť spôsobiť smrteľné infekcie, ako sepsa, ktorá môže viesť k zlyhaniu orgánov.
Aj keď to vo filmoch môže vyzerať dobre, nikdy nenechajte svojho domáceho miláčika olizovať vám otvorenú ranu alebo ranu po porezaní.
(B.K., rd.com)
Odporúčané články
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.