Viete prečo majú ženy a muži gombíky na košeliach na opačných stranách?
V minulosti bol výber oblečenia úzko spojený s pohlavím. Ženy nosili v západnom svete šaty a sukne, a muži nohavice, okrem Škótov. Našťastie sa móda vyvinula tak, že muži aj ženy si v súčasnosti môžu obliecť čokoľvek, čo sa im páči. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo majú rozličné pohlavia gombíky na košeliach na opačnej strane? Košele určené pre dámy majú gombíky vľavo, zatiaľ čo pánske ich majú vpravo.
Gombíkový diferenciál
Gombíky sa objavujú na rôznych stranách košele alebo saka, podľa toho, pre aké pohlavie sú navrhnuté. Napriek tomu, že prevažná časť ľudí je pravákov, iba pánske košele majú gombíky na pravej strane.
Zdá sa to obzvlášť absurdné, vzhľadom na relatívnu podobnosť v tvare pánskych a dámskych košieľ. Samozrejme, môže existovať mierne prispôsobenie, aby sa zohľadnili niektoré zovšeobecnené krivky, ale jednoduchá košeľa na gombíky je jedným z unisexových odevov, ktoré pravidelne nosia obe pohlavia. Prečo je potom v gombíkoch taký zmätok?
Prečo majú dámske a pánske košele gombíky na rôznych stranách?
Pôvod diskusie s opačnými gombíkmi sa časom stratil, aj keď historici majú stále niekoľko teórií. V tej dobe (približne 13. storočie) boli gombíky len pre tých, ktorí si ich mohli dovoliť. Ženy strednej a vyššej vrstvy mali zvyčajne slúžky, ktoré im pomáhali obliecť častokrát komplikované sukne a šaty. Pre ženy bolo náročné obliecť na seba korzety, mohutné sukne a niekoľko vrstiev spodničiek. Keďže vedeli, že zapínať gombíky bude niekto iný, krajčírky prišívali gombíky na ľavú stranu ženských šiat, aby ich slúžka vedela jednoduchšie zapnúť pravou rukou. Akonáhle sa oblečenie začalo masovo vyrábať, tento zvyk sa štandardizoval a dodnes nikto nevyvinul úsilie k zmene.
Takisto existuje veľa teórií, ktoré sú spojené s držaním detí v náruči matky či s jazdou na koni. Väčšina žien konzumuje jedlo pravou rukou, taktiež majú tendenciu nosiť svojich potomkov v ľavej ruke (na ľavých bokoch). Tým sa im uvoľní pravá ruka, ktorou môžu vykonávať činnosti, ako napríklad zdvihnúť telefón, zapnúť rýchlo varnú kanvicu či rozopnúť košeľu, v prípade ak ešte stále dojčia.
Pokiaľ ide o kone, ženy začali jazdiť na sedle, zvyčajne otočené na ľavú stranu. Košele a bundy, ktoré sa zapínali pravou klopou vľavo, pri jazde na koni vpustili pod odev menej chladu.
Odporúčané články
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.