Zaujímali ste sa niekedy prečo semafory používajú červenú žltú a zelenú farbu?
Každý deň sa na cestách stretávame so semaformi, ktoré nám pomocou farieb signalizujú, kedy môžeme ísť vpred (zelená), spomaliť alebo pre odvážlivcov zrýchliť (žltá) a kedy máme zastaviť (červená). Prečo sú to však práve tieto farby? A kedy sa vôbec začali používať?
Zaužívané symboly červenej a zelenej farby nás ovplyvňujú v mnohých aspektoch nášho života. Už od mala nás všetci učili, že červená znamená nejaké nebezpečenstvo, zatiaľ čo zelená, naopak, bezpečie. Tieto farby boli zvolené aj pre našich často neobľúbených spoločníkov na cestách. História výberu týchto farieb však siaha už do 19. storočia.
Prvé semafory
Prvé semafory boli totiž určené pre železničnú dopravu, ktorá tu bola dávno pred automobilovou dopravou. Týmto semaforom sa inak vraví aj návestidlá. Červená farba na návestidle znamenala stoj, biela choď a zelená znamenala výstrahu. Železnice sa napokon rozhodli zmeniť svetelný signál na choď z bielej na zelenú. Rovnako aj zmenili farbu výstrahy zo zelenej na žltú, keďže tá je ľahko rozoznateľná od ostatných farieb. Tieto farby boli neskôr použité aj pri semaforoch na cestách. Prvý trojfarebný cestný semafor zostavil William Potts v roku 1920, podľa thehenryford.org a bol nainštalovaný v meste Detroit v Americkom štáte Michigan.
Prečo teda tieto farby?
Červená farba bola vždy indikátorom nebezpečenstva. Je to totiž farba s najväčšou vlnovou dĺžkou (cca 620 – 750 nm) a tak je viditeľná z väčšej diaľky v porovnaní s ostatnými farbami. Žltá je zas používaná ako výstraha, pretože jej vlnová dĺžka je len o niečo menšia ako u červenej (cca 570 – 590 nm). Zelená je štvrtá najviditeľnejšia v spektre farieb (495 – 570 nm) hneď po žltej. Žltá sa dokonca kedysi používala na znak stoj, pretože na slabo osvetlených miestach nebolo červenú tak zreteľne vidieť. Aj preto sa žltá dodnes často využíva pri rôznych svetelných signalizáciách (napríklad upozornenie na prechod pre chodcov) pretože je jasne viditeľná vo dne aj v noci, za každého počasia.
Takže až vám nabudúce vašu príjemnú cestu autom skríži červená farba na semafore, nehnevajte sa. Využite čas pri čakaní na žltú a zelenú a povedzte svojmu spolucestujúcemu o tom, prečo sú to práve tieto farby, na ktoré tak netrpezlivo čakáte.
Zdroj: rd.com, sk.eferrit.com, LI
Odporúčané články
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.