Tréner o dopingu v atletike
Tri týždne pred majstrovstvami sveta v Pekingu sa atletika dostala do situácie zaváňajúcej megaškandálom. Nemecká televízia ARD/WDR a britské periodikum The Sunday Times informovali, že stovky špičkových atlétov, vrátane medailistov z vrcholných podujatí v rokoch 2001 až 2012, si mohli k výsledkom pomôcť zakázaným spôsobom.
Podľa BBC až 146 medailí vrátane 55 zlatých na MS a OH získali atléti s podozrivými výsledkami testov. Antidopingový expert Robin Parisotto, ktorý skúmal vzorky z predmetných rokov 2001-2012, sa kriticky vyjadril na adresu IAAF. „Zdá sa, že mnohí atléti dopovali beztrestne, a je zarážajúce, že predstavitelia IAAF len sedeli so založenými rukami a prizerali sa tomu.“
Atletický tréner Radoslav Dubovský vedie už roky košické skokanské dvojičky Danu a Janu Velďákové. Opýtali sme sa ho, ako vníma správy o črtajúcom sa škandále nevídaných rozmerov.
Čo si myslíte o dopingu v atletike?
„Za všetkým je najmä finančný prospech. Ten vedie športovcov k tomu, aby dopovali. Zastávam cestu neznížiť sa k dopovaniu len preto, aby som niečo dokázal a predovšetkým zarobil. Lenže sú ľudia, čo sa neštítia ničoho. Robia nekalé veci, aby sa obohatili. Na pretekoch získavajú peniaze a nielen od organizátorov, ale aj od samotných štátov.“
Mohlo by mať dopovanie až také rozmery ako naznačujú aktuálne medializované informácie?
„Nechcel by som sa k tomu vyjadrovať konkrétne. Existuje totiž prezumpcia neviny, kým sa nespomenie konkrétne meno a nedokážu dotyčnému prehrešok. No už len vzhľadom na to, čo sa v poslednom čase medializovalo, ak si zrátate dve a tri, tak za seba hovorím: verím tomu, že v niektorých druhoch športu si aj atléti pomáhajú dopingom. Pravdepodobne je to tak, len ťažko povedať, či v takej miere, ako sa teraz spomína. Iste, stále existujú látky, ktoré sú nepovolené, ale dnes nezistiteľné.“
Na internete sa dnes dajú zohnať rôzne podporné látky. Aký máte na to názor?
„Poviem za seba, v živote by som cez internet nič nekupoval. Neznížil by som sa ani k tomu, aby som na internete kupoval čo i len vitamínový doplnok. Ten, kto do toho ide, je podľa mňa neznalý veci, vlastne ani nevie, čo robí.“
Registrujete v atletike výkony, nad ktorými už krútite hlavou?
„Nechcel by som osočovať žiadneho atléta a vysloviť podozrenie. To, čo zašlo ďaleko, tu bolo už pred časom, vrátil by som sa až do čias socializmu. Bolo aj dokázané a medializované, ako si športovci pomáhali a riadil to štát. Preto sú niektoré výkony dodnes neprekonateľné. Je len zopár rekordov, ktoré padajú aj dnes. No raz za čas sa narodí taký talent ako Usain Bolt.“
Haborák medzi hriešnikmi
Aj v slovenskej atletike už bolo viacero dopingových hriešnikov. Guliar Milan Haborák, ktorý svojho času pôsobil v Košiciach, bol po opakovanom dopingu dištancovaný doživotne. „Slovenských dopingových atletických prípadov zase nie je až tak veľa. Haborák sa síce kedysi pripravoval v Košiciach, ale doping mu zistili až oveľa neskôr,“ povedal Dubovský (na snímke) o prešovskom rodákovi, ktorý je absolventom Športového gymnázia v Košiciach.
Foto: TASR
Odporúčané články
Slovenskí hádzanári sú po dvoch zápasoch kvalifikácie EHF EURO 2026 stále bez bodu. Po prehre v Maďarsku podľahli doma Čiernej Hore 35:38 (18:21) a skomplikovali si postupové šance na najbližší európsky šampionát.
Dnešný zápas medzi FC Košice a Slovanom Bratislava priniesol presne to, čo fanúšikovia futbalu očakávali – emócie, drámu aj gólové momenty. Duel dvoch rozdielnych svetov slovenského futbalu skončil remízou 1:1, no priebeh stretnutia zanechal v divákoch množstvo zaujímavých dojmov.