Poznáte unikáty Mestského parku? Priblížime vám ich
Najväčší park v Košiciach priamo v srdci centra je pre mnohých miestom relaxu. Chvíle v ňom trávili ľudia už pred vyše sto rokmi. V parku bolo neskôr zriadené jazierko, pribudol hudobný altánok a zaujímavé sochy, ktoré dodnes spríjemňujú prechádzky Košičanom.
V polovici 19. storočia sa medzi Hornádom a ramenami Mlynského potoka rozprestierali mestské lúky. Park teda nevyzeral tak ako dnes, na pozemkoch boli najmä mokrade a jarky. Parkovú úpravu podporila aj výstavba prvej železnice a z vtedajších lúk sa pomaly stal Mestský park. Postupne však bol doplnený o ďalšie unikáty, ktoré Košičania obdivujú dodnes.
Najväčší park v Košiciach
Mestský park je však už sám o sebe jedinečný. Koncom 18. storočia v ňom postavili kúpele s prameňom železitej vody, ktoré fungovali celé storočie. V polovici 19. storočia sa Mestský park stal spojnicou medzi železničnou stanicou a centrom mesta. Odvtedy denne prejdú promenádou po Mlynskej ulici tisíce Košičanov a turistov.
Vďaka projektu Európske hlavné mesto kultúry 2013 prešiel park revitalizáciou. Obnovili sa chodníky, osvetlenie, kultúrna infraštruktúra. Z najväčšieho parku v Košiciach sa stala nielen vychytená oddychová zóna, ale aj zaujímavý športový areál.
V severnej časti parku nájdete moderné detské ihrisko a osem prvkov na precvičovanie rôznych častí tela. Park je teda športovou, rekreačnou a historickou zónou priamo v srdci centra.
Romantický hudobný altánok
Najstarším objektom v najväčšom parku mesta, ktorý má rozlohu 11 hektárov, je hudobný altánok. Postavili ho začiatkom roku 1885 podľa plánu mestského staviteľa Júliusa Pöschla. Železnú osemuholníkovú konštrukciu zhotovil umelecký kováč Kozzig. Altánok už v minulosti patril k dominantám parku, najmä vďaka tomu, že sa v ňom konali promenádne koncerty. Dnes opäť naberá svoju zašlú slávu a slúži svojmu pôvodnému účelu. Počas letných mesiacov je miestom nedeľných koncertov, na ktorom spríjemňujú chvíle Košičanom a návštevníkom mesta rôzne hudobné skupiny i sóloví speváci.
Z ruiny skvostná stavba
O 14 rokov neskôr vystavali v Mestskom parku ďalšiu architektonicky zaujímavú stavbu. Je ňou Korčuliarsky pavilón, ktorý bol postavený v secesnom slohu podľa plánu rodáka z Prešova Júliusa Sandyho. Pavilón našiel svoje uplatnenie v každom ročnom období. V zime prevádzkoval klzisko a v letných mesiacoch si tam Košičania mohli zahrať tenis. Objekt však slúžil nielen na športové vyžitie. Obohatil kultúrny život v meste o výstavné priestory. V 90. rokoch začal pavilón chátrať. Dnes je však vo fáze rekonštrukcie a vďaka súkromnému investorovi sa môžeme opäť tešiť na obnovu tejto stavby a jej tradícií.
Jedinečné diela
Mestský park sa môže pochváliť nielen zaujímavými budovami, ale aj sochami, ktoré dotvárajú estetickosť prostredia. Sochy, ktoré nájdeme uprostred zelene, vznikli počas Medzinárodného sochárskeho sympózia v kove, ktoré usporiadali Východoslovenské železiarne Košice v rokoch 1968 – 1971. „V povojnovej ére boli sochy do veľkej miery súčasťou propagandy komunistického režimu. Do verejného priestoru mali priniesť kultúrnu aj estetickú hodnotu. V prvých troch ročníkoch boli na sympózium pozvaní aj svetoví autori z Japonska či zo Spojených štátov. Vytvorené sochy, reliéfy a fontány sa začali objavovať na sídlisku Terasa, neskôr aj v samotnom Mestskom parku,“ hovorí člen občianskeho združenia Východné pobrežie, Mišo Hudák.
Podľa neho boli niektoré sochy z parku postupne odstránené, pretože prestali vyhovovať režimu. Dnes tam ale môžeme nájsť napríklad sochu s názvom Východ slnka od japonského sochára Hiromi Akiyamu či Kompozície od nemeckého umelca Lea Kornbrusta.
Európske hlavné mesto kultúry – Košice 2013 prinieslo do parku aj ďalšie zaujímavé diela. Jedným z nich je aj socha s názvom Slovo od Dušana Zahoranského. Vytvorená bola z konštrukcií na prášenie kobercov. V Mestskom parku je umiestnené aj dielo Pavilion od amerického umelca Dana Grahama. Ide o priestorový objekt – labyrint s transparentnými stenami zo skla a perforovaného plechu.
V severnej časti nájdeme aj ďalšiu zaujímavú konštrukciu, ktorá určite stojí za zmienku. Tentokrát to však nie je abstraktné dielo, ale kovový mostík vytvorený cez umelo modelovaný terén. Mostík je pozostatkom detského dopravného ihriska.
Jazierko v historickom centre
Unikátom Mestského parku je určite aj jazierko, ktoré je jediné v centre Košíc. Obnovené bolo v rámci projektu EHMK 2013. Je hlboké štyri metre a v teplejšom období v ňom môžeme vidieť plávať kačky a ryby. Prechádzka okolo jazierka je príjemným osviežením v každom ročnom období. V zime celé zamrzne a premení sa na čarovnú ľadovú plochu. Prejsť sa môžete aj po drevenom móle alebo si posedieť a oddýchnuť na lavičkách. Vďaka jazierku máme aj v historickom jadre Košíc kus prírody.
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.