Reprezentačná trénerka fitnesiek: Rýchlokvasení vidia len zárobok
Po pätnástich rokoch úspešného súťaženia ukončila pretekársku kariéru, ale pri svojom športe ostala. Dvojnásobná majsterka sveta aj Európy vo fitnes a body fitnes Košičanka Natália Lenártová sa stala reprezentačnou trénerkou žien. A jej prvý európsky šampionát v pozícii trénerky sa skončil mimoriadne úspešne. Šesť Sloveniek si zo španielskeho letoviska Santa Susanna prinieslo medailu.
Natália žije tým, čo robí. Len čo skončila fitnesácku kariéru, dostala možnosť viesť reprezentáciu. Vo fitnescentre trávi veľa času, keďže je súčasne osobnou trénerkou. Dlhoročné poznatky posúva ďalej, či už reprezentačným zverencom, ale aj svojim klientom.
„Som šťastná, že môžem viesť reprezentáciu žien. Pociťujem to ako veľkú zodpovednosť. Z môjho pohľadu je najťažšie urobiť správny výber. Je totiž problém dostať sa do reprezentácie. Kvôli našim obmedzeným finančným možnostiam je počet štartujúcich limitovaný. Pritom výkonnostne sme trebárs v Španielsku mohli mať pokojne aj viac báb,“ hovorí Natália, ktorá je pyšná na to, že zo Santa Susanna sa Slovenky vracali s troma zlatými, jednou striebornou a dvoma bronzovými kovmi.
Zamerala sa na pózovanie
Tradičná medailistka z ME či MS by rada vychovávala takisto medailistky. „Chcela by som viesť čo najviac majsteriek sveta, mať pod krídlami čo najviac úspešných reprezentantiek. V Santa Susanna som v minulosti na pódiu súťažila štyrikrát, takže tam som bola ako doma. Vedela som, čo bude dôležité. Zamerala som sa na pomoc dievčatám v pózovaní. Myslím, že im to dosť prospelo. Netrávim s pretekárkami celý rok, majú svojich trénerov. Ale v reprezentácii som na baby tvrdá, bola som stále aj na seba, takže ani u iných nezvoľním.“
Fušujú do remesla
Lenártová je vyštudovaná fyzioterapeutka. Ako osobná trénerka nemá núdzu o klientov. Svoje súčasné zverenkyne povzbudzuje, vraj ak sa raz stanú trénerkami, môžu sa tým živiť.
„Je to populárne, byť osobným trénerom. Hoci vo fitku vidím aj takých, čo o tejto práci v skutočnosti nemajú ani páru. Skrátka, robia to na figu. Tvária sa ako odborníci, za tri dni si spravia kurz a potom radia iným. Dnes nám do remesla fušuje takmer každý. Kto si však na svojom tele nevyskúšal, ako to funguje, nemôže byť fundovaný. Rýchlokvasení tréneri vidia len zárobok. Osobný tréner netrénuje za menej ako 10 eur za tréning. Špičkový berie 50 eur na tréningovú jednotku. Ja chcem človeka naučiť cvičiť, aby mal z toho, čo robí, zážitok. Dnes sú osobnými trénermi futbalisti, hokejisti, a keď baba trénuje s bývalým vzpieračom, tak má presne také aj tréningy. Jej postava zaručene nebude pekná.“
Natália Lenártová priznáva, že kvalitná strava je síce drahá položka v príprave, doplnky výživy vraj nie sú pre bežnú klientelu nutné. „Najdrahšie a najluxusnejšie fitko tiež nemusí byť výhra. Neraz tam dlho čakáte na jeden stroj. Ak chce niekto badateľnú zmenu na svojej postave, aspoň štyrikrát do týždňa by si mal nájsť čas na posilňovňu.“
Od hádzanej k bikini fitnes
V Košiciach sa Natália trénersky venuje aj Ľubici Bérešovej, ktorá pri premiére na veľkom podujatí získala striebro. „Predtým sa venovala hádzanej. Presedlala na fitnes, cvičí len druhý rok a hneď prišli prvé úspechy. Môžete ich dosiahnuť aj po kratšom čase, podstatná je genetika.“
Pätnásť
Foto: archív N. L.
Odporúčané články
Slovenskí hádzanári sú po dvoch zápasoch kvalifikácie EHF EURO 2026 stále bez bodu. Po prehre v Maďarsku podľahli doma Čiernej Hore 35:38 (18:21) a skomplikovali si postupové šance na najbližší európsky šampionát.
Dnešný zápas medzi FC Košice a Slovanom Bratislava priniesol presne to, čo fanúšikovia futbalu očakávali – emócie, drámu aj gólové momenty. Duel dvoch rozdielnych svetov slovenského futbalu skončil remízou 1:1, no priebeh stretnutia zanechal v divákoch množstvo zaujímavých dojmov.