Saganománia kontra košická bieda
Celým svetom uznávaný cyklista Peter Sagan na Tour de France opäť získal zelený dres. Aj Slovensko celé tri týždne pozorne sledovalo, ako sa Žilinčan pasuje s elitou. Náš reprezentant pravidelne počas Tour rozvíri saganomániu, ktorá mimoriadne zvyšuje popularitu tohto športu. V Košiciach to však vôbec nevidieť. Cestná cyklistika tu už takmer neexistuje.
Zatiaľ čo v takej Žiline je vďaka Petrovi Saganovi cyklistický boom, v našom meste niet klubu, ktorý by sa cestnej cyklistike solídne venoval. Pritom na zväzovej webstránke je z Košíc registrovaných až sedem klubov či oddielov.
„Nenájdete však aktívny klub, ktorý by robil cestnú cyklistiku systematicky,“ hovorí tréner Klubu priateľov športu Košice Milan Brutovský. Podľa neho sú dnes v móde akurát cyklomaratóny. „My tomu hovoríme zárobkový podnik, vyberá sa tam štartovné. Na ne chodí dosť záujemcov, no sú to amatérske záležitosti.“
Rodičia sa boja premávky na cestách
Partia, ktorá je v tomto klube, kedysi fungovala v TJ VSŽ. Klub priateľov športu Košice má cyklistický a bedmintonový oddiel. „Nemáme však jazdiacich chalanov, ani jediného. Poslední zanechali aktívnu činnosť pred troma rokmi. Je ťažké získať mládež na cestnú cyklistiku. Premávka na cestách je dnes hustá, rýchla. Začať by ste mali do tých dvanástich rokov. A ktorý rodič pustí na naše cesty svoje dieťa? Boja sa. Na tréning musí prísť s bicyklom, nestačí ho vyhodiť z auta ako na futbale. Nemáme ani cestné komunikácie, kde by nás nik neohrozoval. Na horských bicykloch sú predsa len v teréne, kde nejazdia autá.“
Doba roztrieštila záujem, disciplín je viac, kedysi to bola len cestná a dráhová cyklistika a cyklokros. „Dotácie sú minimálne, závisia od štartov a výsledkov, malý klub si takto ani nevie zarobiť na činnosť. Cestná cyklistika je v biednom stave. Ak by aj nejaký talent vyskočil, žiadny klub tu nemá družstvo, s ktorým by mohol trénovať a mal aj adekvátne podmienky. Toto dnes v Košiciach nenájdete,“ popisuje M. Brutovský žalostné pomery.
Ako žobrák prosí o každé euro
V Klube priateľov športu Košice sa venujú organizovaniu medzinárodných cyklistických pretekov. Okrem najstarších etapových na Slovensku Košice–Tatry–Košice (K-T-K) pomáhali pri usporiadaní aj ďalších cyklistických podujatí. Predseda klubu a riaditeľ K-T-K Štefan Bružeňák nesie ťažko, že 69. ročník sa vlani neuskutočnil a odvolať ho museli aj tento rok v máji. Posledný, 68. ročník, vyhral Košičan Maroš Kováč jazdiaci za trenčiansku Duklu.
„Nájsť prostriedky na K-T-K bolo z roka na rok ťažšie. Chodím ako žobrák prosiť o každé euro… A to boli časy, keď sme odmietali ďalších účastníkov, toľko sa nám ich hlásilo. Pretekárov je dnes stále menej, veď na východnom Slovensku sa cestnej cyklistike už nevenuje v podstate nik. Zlikvidované boli centrá voľného času. Pretekmi K-T-K sme chceli pritiahnuť mladých, ale je to zložité. Medzi hlavné podujatia Európskeho mesta športu je v Košiciach zahrnutá aj táto akcia. Ešte stále je tu šanca, že by sme preteky usporiadali v polovici septembra, ak nie, verím, že v roku 2016 už budú,“ vraví Š. Bružeňák, ktorý bude mať rovnako ako M. Brutovský na jeseň 70 rokov. Funkcionárskych nástupcov však nemajú. „Prehováram mladých, aby sa do toho pustili. Nik do toho nechce naskočiť. Vraj to chce čas a energiu a návratnosť tam nie je,“ povzdychol si Brutovský.
Niet kvalitných cestárov
Technický riaditeľ K-T-K Milan Brutovský tvrdí, že chuť organizovať veľké preteky tu je. Ale tak, aby konvoj nebol početnejší ako počet pretekárov. “Na Slovensku niet kvalitných cestárov. A spraviť preteky pre 25 ľudí nemá zmysel. Ak nepríde Dukla Trenčín, ktorá chodí skôr po svete, tak nemáte kvalitu. Kluby u nás nefungujú. Pred piatimi rokmi sme mali na štarte 125 ľudí, z toho vyše 80 zo zahraničia. Stálo nás to 36-tisíc eur. A taký rozpočet dať dokopy je problém.“
Brutovský o Saganovi
Milan Brutovský ako dlhoročný tréner cestných cyklistov a stále aktívny rozhodca, ktorý je pravidelne aj na pretekoch Okolo Slovenska, videl naživo Petra Sagana pretekať až na posledných spoločných majstrovstvách Slovenska a Česka v Žiline.
„Vždy som bol len pri cestnej cyklistike a Peter Sagan začínal pri horskej. No a ako junior sa potom dostal do profi kolotoča, odišiel do zahraničia, takže na našich cestách roky nejazdil. Až teraz v Žiline. Je to výnimočný talent, no ktovie, ako by sa vyvíjal, keby nešiel tak mladý do celkom iných pomerov. Jeho sila a výbušnosť je obdivuhodná.“
Odporúčané články
Slovenskí hádzanári sú po dvoch zápasoch kvalifikácie EHF EURO 2026 stále bez bodu. Po prehre v Maďarsku podľahli doma Čiernej Hore 35:38 (18:21) a skomplikovali si postupové šance na najbližší európsky šampionát.
Dnešný zápas medzi FC Košice a Slovanom Bratislava priniesol presne to, čo fanúšikovia futbalu očakávali – emócie, drámu aj gólové momenty. Duel dvoch rozdielnych svetov slovenského futbalu skončil remízou 1:1, no priebeh stretnutia zanechal v divákoch množstvo zaujímavých dojmov.