Víťaz môže zbohatnúť aj o 20-tisíc eur
Medzinárodný maratón mieru v Košiciach už roky ovládajú africkí bežci. S riaditeľom pretekov Branislavom Koniarom sme detailne nazreli do procesu kreovania elitnej časti štartovej listiny.
„Spolupracujeme približne s ôsmimi agentúrami z Holandska, Veľkej Británie či Talianska, ktoré majú vybudované zázemie priamo v Keni a Etiópii. S mnohými kooperujeme aj päťnásť rokov a naša komunikácia funguje vcelku dobre.“
Dvadsaťčlenná špička z Afriky
V Košiciach sa už roky sústredí špička štartového poľa v mužskej i ženskej maratónskej súťaži do skupiny 15-20 afrických atlétov. V apríli organizátori MMM oficiálne oznámia garantované finančné odmeny.
„Tieto dáta posielame manažérom, prvé spätné odozvy dostávame v máji-júni. Kvôli vízovým procesom odchádzajú v júli naše pozvania pre vybraných atlétov, k tomu potrebujeme doložiť aj predbukované letenky,” vysvetľuje Branislav Koniar.
Tvrdí, že pre košický maratón je takto početné pole pozvaných atlétov postačujúcou investíciou. „Finančné odmeny získava prvých desať mužov a šesť žien v konečnom poradí, takže by nemalo žiaden zmysel pozvať štyridsať elitných bežcov, z ktorých veľká časť by nedosiahla na finančnú odmenu.”
Zostavenie elitnej zostavy bežcov je živý proces. Nie je výnimkou, keď dôjde k istej korekcii aj menej ako mesiac pred pretekmi. „Dôvodom sú buď zranenia, alebo nedostatočná forma niektorého z pretekárov.“
Individuálne bonusy len za kvalitné časy
Najlepší bežci v Košiciach si môžu vybehať okrem oficiálnych prémií za umiestnenie aj zmluvne zakotvené individuálne bonusy.„Snažíme sa správať efektívne, bonusy vyplácame len za kvalitné výkony v dohodnutých limitoch či za zlepšenie osobného rekordu,” zdôrazňuje Branislav Koniar.
Dodáva, že všetci z pozvanej elitnej skupiny majú garantované vykrytie nákladov na letenky, víza a komplexný servis počas pobytu v našom meste. Približne polovica prichádza do Košíc zabojovať o vypísané odmeny za celkové poradie, no a tie najväčšie hviezdy podujatia si môžu vybehať aj vopred stanovené ďalšie bonusy. „Tie sú vždy výsledkom individuálnych rokovaní s manažmentom daného maratónca. Základom je vždy dokončiť preteky v stanovenom limite, potom prichádzajú na rad spomenuté bonusy.”
Najlepší zhltnú pätnásť percent rozpočtu
Rozpočet MMM sa už štyri roky pohybuje na úrovni 600-tisíc eur. Najväčšie výdavky sú spojené s priamym organizačným, technickým a logistickým zabezpečením pretekov. Ďalšie peniaze zhltnú promo aktivity zabezpečujúce udržanie a rast záujmu o MMM, ako aj celoročná prevádzka kancelárie.
„Na odmeny a starostlivosť o špičkových atlétov sa dá vyčleniť približne päťnásť percent z celkového rozpočtu. Už pri zdvojnásobnení tejto čiastky by mená v štartovej listine i výsledky mohli byť výrazne atraktívnejšie,“ upozorňuje Branislav Koniar.
Mimochodom, za výkony rovnakej kvality, aké sú dosahované v Košiciach, vyplácajú organizátori napríklad v Toronte či vo Viedni niekedy aj trojnásobne vyššie odmeny. Víťaz nedeľňajšieho 92. ročníka MMM môžev Košiciach získať odmenu 20-tisíc eur v prípade, ak dosiahne čas pod 2:07 alebo 15-tisíc eur s časom pod 2:08 h.
Maratónci nemajú maniere
O afrických bežcoch do bodky platí, že sú veľmi skromní ľudia. „Nemajú maniere ako futbalové alebo tenisové hviezdy. Našou úlohou je zabezpečiť im štandardné podmienky na nerušenú prípravu – hotel, stravu, fyzioterapeutov. Pomáhame im aj po psychologickej stránke. Dôraz kladieme na odburávanie bariér, uvoľnenosť v komunikácii a priateľský prístup, aby sme ich včlenili do predmaratónskeho diania v meste a do sprievodného programu,” uzavrel debatu Branislav Koniar.
Maximálne tri maratóny ročne
Špičkový bežec sa ročne zúčastní na dvoch, maximálne troch maratónoch. „Súťažný program dopĺňajú štarty na polmaratónoch či kratších cestných behoch. Dajú sa na nich tiež zarobiť prémie, zároveň sú menej náročné na prípravu a vhodne dopĺňajú tréningový proces. Špičková maratónska kariéra trvá štyri až šesť rokov. Kariéry trvajúce desať rokov sú skôr výnimočné. Bežci sa teda snažia z tohto obdobia vyťažiť maximum,” tvrdí Branislav Koniar.
Štartovať ročne na viac ako troch maratónoch je podľa neho cesta ku krátkej kariére. „V niektorých prípadoch vidíme aj istú kalkuláciu, hru na istotu, keď bežec hľadá skôr iba priemerné maratóny s istotou umiestnenia na stupňoch pre víťazov, na druhej strane ale s oveľa nižšími odmenami.”
Dubaj je najlukratívnejší
Na svete nie je núdza o maratóny, ktoré ponúkajú bežcom priam rozprávkové podmienky. V posledných rokoch je najlukratívnejším ten v Dubaji, kde si víťazi mužskej a ženskej kategórie (bez osobných bonusov) delia milión amerických dolárov. Najväčšie maratónske hviezdy celosvetovo inkasujú státisícové štartovné.
„Ponuka je naozaj veľmi široká, na scénu vstúpili veľmi razantne maratóny v Ázii a Turecku, ale napríklad aj v Poľsku, kde sa vďaka rastu ekonomiky a veľkému trhu darí tiež vytvárať čoraz lepšie podmienky pre bežcov. Naša pozícia na trhu je z roka na rok ťažšia,“ naznačil Branislav Koniar.
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Slovenskí hádzanári sú po dvoch zápasoch kvalifikácie EHF EURO 2026 stále bez bodu. Po prehre v Maďarsku podľahli doma Čiernej Hore 35:38 (18:21) a skomplikovali si postupové šance na najbližší európsky šampionát.
Dnešný zápas medzi FC Košice a Slovanom Bratislava priniesol presne to, čo fanúšikovia futbalu očakávali – emócie, drámu aj gólové momenty. Duel dvoch rozdielnych svetov slovenského futbalu skončil remízou 1:1, no priebeh stretnutia zanechal v divákoch množstvo zaujímavých dojmov.