Kalmus vraj na škole hanobil štátnu vlajku
Výtvarník Peter Kalmus bol opäť predvolaný na políciu. Hneď v prvý pracovný deň tohto roka ho vypočúvala policajtka a zároveň bol prítomný aj vyšetrovateľ z NAKA.
Vypočúvali ho pre hanobenie štátneho symbolu – vlajky Slovenskej republiky. „Je mi ľúto, že sú do toho vtiahnutí aj študenti. Robil som totiž prednášku na Akadémii umení v Banskej Bystrici na Fakulte výtvarných umení ešte minulý rok v októbri. Témou bolo 100. výročie vzniku Československa a štátne symboly. Pracoval som s viacerými vlajkami. Z bývalej československej vlajky sme napríklad robili grafický list,“ hovorí o výsluchu P. Kalmus a zdôrazňuje, že to bolo na akademickej pôde verejnej vysokej školy.
[ad][/ad]Bola to prednáška
Na prednáške som mal so sebou aj vlajku Ruskej federácie a vysvetľoval študentom, že ak sa na ňu pripne slovenský znak, vznikne z toho slovenská vlajka. „Dal som to aj do politickej roviny, keďže vedenie Ruskej federácie pre mňa osobne momentálne predstavuje hrozbu. Všetko bolo v poriadku, urobili sme niekoľko grafík, z ktorých bola výstava,“ opisuje výtvarník.
Pred sviatkami mu volali z polície aj z NAKA, že dostali podnet na prešetrenie obvinenia z trestného činu výtržníctva hanobenia štátneho symbolu. „Požiadal som, aby som mohol prísť po Novom roku a zároveň som poprosil, aby na výsluchu bola prítomná aj polícia, aj NAKA. Výsluch bol korektný, dozvedel som sa len, že je za tým Prezídium policajného zboru v Bratislave.“
[ad2][/ad2]Celý spis bol posunutý na Krajské riaditeľstvo v Banskej Bystrici, kde si predvolajú aj vedenie školy. „V spoločnosti, kde sa neriešia ťažké zločiny, rozkrádanie a podobne, idú riešiť takúto absurditu. Títo ľudia by si mali uvedomiť, že divadlo, javisko, film, koncert, ale aj akademická pôda fakulty sú v tomto smere netrestateľné. Len keď si spomenieme na divadelné predstavenie Tiso, kde hlavnú úlohu hral Marián Labuda, tiež mal byť pozvaný na výsluch za jeho propagáciu?“ pýta sa Kalmus a dodáva, že tým, že je výtvarník, všíma si realitu.
„Na každej budove štátnej správy a samosprávy sú zástavy v zúboženom stave, visia z nich franforce, sú špinavé, roztrhané, vyblednuté, nehovoriac o zástavách vlajkonosičov futbalových fanúšikov. Toto je podľa mňa hanobenie štátneho symbolu,“ dodáva na záver.
Odporúčané články
Detská fakultná nemocnica (DFNKE) otvorila dvere prvej očnej ambulancie pre detských pacientov. Ambulancia sa bude venovať deťom s rôznymi ochoreniami zraku a očných štruktúr. Špecializovaná ambulancia zároveň ponúka komplexné diagnostické a liečebné služby, ktoré sú zamerané na široké spektrum očných ťažkostí.
V Košiciach sa pripravuje rekonštrukcia pamätníka padlých vojakov, ktorí zahynuli počas druhej 2. svetovej vojny. Ten sa nachádza na Námestí osloboditeľov. Mesto Košice uzavrelo zmluvu so Správou mestskej zelene, ktorá zodpovedá práve za opravu Pamätníka vojakov Sovietskej armády.
V poslednom období rezonuje v Košiciach otázka odstraňovania komunistických symbolov, ktoré pre mnohých predstavujú znak niekdajšieho sovietskeho vplyvu. Na stole je takisto otázka premiestnenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády z Námestia osloboditeľov, kde spomínané symboly komunizmu rozvírili verejnú debatu. Aby však bola diskusia relevantná, mali by sme pochopiť aj význam tohto pamätníka a poznať jeho miesto v dejinách mesta, pozrime sa teda na jeho bohatú, no rozporuplnú históriu.