Neignorujte zásielku zo zdravotnej poisťovne
Všetky zdravotné poisťovne v týchto dňoch zasielajú svojim vybraným poistencom špeciálnu obálku. Ide o testovanie Slovákov na rakovinu hrubého čreva a konečníka.
Tento druh ochorenia na rakovinu patrí medzi najrozšírenejšie a aj najviac ľudí naň zomiera. Týka sa hlavne ľudí po päťdesiatke.
[ad][/ad]Náhodný výber
Pri skorom odhalení je však aj táto choroba liečiteľná a týmto testom, ktorý si urobíte doma, jej môžete predísť. Test bol aj doteraz dostupný, ale musel vám ho ponúknuť obvodný lekár alebo ste si ho mohli vypýtať aj sami. Vie o tom však iba malé percento ľudí…
Preventívny odpoved dostane zatiaľ 20-tisíc náhodne vybraných ľudí. Ak testovanie (skríning) bude úspešné, počet oslovených sa rozšíri tak, ako je to aj inde vo vyspelých štátoch.
A prečo je dobré sa do tohto testovania zapojiť? Veľmi dobre to opísal Patrik Herman z Markízy na svojom profile na sociálnej sieti, ktorý sa o presadenie testovania na Slovensku zasadzoval:
„Veľmi si prajem, aby sa môj sen a sen mojich priateľov o skríningu, zachránených životoch a zastavení zbytočných úmrtí konečne premenil na skutočnosť. Aby strata môjho otca a ďalších ľudí, ktorých som ľúbil, boli tými poslednými a aby ani vaše rodiny nezažívali už žiadne chvíle bezmocnosti, ktorým môžeme zabrániť.“
[ad2][/ad2]Obálka obsahuje list, v ktorom sa oslovený občan okrem iného dozvie, že ročne na toto ochorenie zomiera vyše tritisíc ľudí. Ďalej v nej nájde návod na použitie, špeciálnu tyčinku v skúmavke a obálku s testovacou platničkou pre vášho obvodného lekára. Zároveň je v nej pomôcka na pohodlné zachytenie stolice. Po odbere vzorky stačí ampulku s obálkou pre lekára a informatívnym súhlasom odniesť k lekárovi. O výsledku vás bude informovať lekár.
V prípade negatívneho nálezu je potrebné odpoved opakovať o dva roky, v prípade pozitívneho vás odporučí na špeciálne vyšetrenie, ktoré zistí presnú príčinu skrytého krvácania.
[ad3][/ad3]
Odporúčané články
V sobotu 9. novembra sa premenila Športová hala Stará jazdiareň na ring plný adrenalínu a nadšenia, keďže sa tu konal už 25. ročník Medzinárodného turnaja olympijských nádejí v zápasení voľným štýlom pre kategóriu U17. Tento významný turnaj bol zároveň aj oslavou 120-ročnej histórie zápasenia v Košiciach a na Slovensku.
Mesto Košice spoločne s maďarským mestom Nyíregyháza získali finančný príspevok z Európskej únie z Programu Interreg Maďarsko – Slovensko vo výške 962 906,80 eur na realizáciu projektu s názvom Inovatívne riešenia zadržiavania vody pre zlepšenie kvality života v mestách Košice a Nyíregyháza (skrátený názov projektu #AquaUrban).
Ministerstvo vnútra (MV) SR postupovalo v prípade pomníka na Námestí osloboditeľov v Košiciach v súlade s medzinárodným právom i zákonom o vojnových hroboch. Rezort vnútra to uviedol pre agentúru SITA v súvislosti s opravou Pomníka padlým v 2. svetovej vojne – sovietski vojaci v metropole východu.