Občianske hliadky pomáhajú udržiavať čistotu a bezpečnosť na Juhu
Miestne občianske a preventívne hliadky (MOaPS) pôsobia v teréne už od apríla minulého roka a za desať mesiacov svojej činnosti preukázali významný prínos pre bezpečnosť a poriadok v mestskej časti Juh. Ich práca sa sústreďuje na viaceré kľúčové oblasti, od prevencie nebezpečného správania až po spoluprácu s políciou pri odhaľovaní priestupkov.

Jednou z hlavných úloh hliadok je dohliadať na bezpečný pohyb detí v rizikových oblastiach, akými sú napríklad železničné trate v okolí Malej stanice. Vďaka ich prítomnosti došlo k výraznému zníženiu nebezpečných prechodov cez koľajnice. Okrem bezpečnosti sa MOaPS venujú aj zlepšeniu čistoty v komunite. Obyvatelia sú vedení k udržiavaniu poriadku, čo sa prejavilo čistejším okolím obydlí. Hliadky zároveň pomáhajú na priechodoch pre chodcov, najmä na Južnej triede, Jantárovej a Gemerskej ulici, kde zabezpečujú bezpečný prechod pre deti aj dospelých.
Ďalšou významnou oblasťou ich činnosti je riešenie problematiky túlavých psov. V rámci tejto iniciatívy spolupracujú s útulkami a Regionálnym úradom verejného zdravotníctva, pričom realizujú opatrenia na zabezpečenie zvierat a ich kontrolu. Nevyhnutnou súčasťou je kastrácia, prípadne odobratie psov, ak je to potrebné. Hliadky sa podieľajú aj na prevencii kriminality. Od ich nasadenia sa podarilo eliminovať výskyt nelegálnych ležovísk, znížiť množstvo odpadu v uliciach a obmedziť pohyb osôb pod vplyvom omamných látok na verejnosti. Svojou činnosťou prispievajú k včasnému odhaľovaniu nelegálnych skládok, priestupkov a trestných činov, pričom sú nápomocné aj príslušníkom policajného zboru. Projekt je financovaný z Európskeho sociálneho fondu plus v rámci Programu Slovensko.
Galéria



Zdroj: (META/Mestská časť Košice-Juh)
Odporúčané články

V sobotu 21. júna 2025 krátko po 14:30 hod. zasahovali košickí hasiči pri požiari osobného auta na Berlínskej ulici. Na miesto boli vyslaní štyria príslušníci Hasičského a záchranného zboru s jedným kusom hasičskej techniky.

V Košiciach žilo pred druhou svetovou vojnou približne 60-tisíc obyvateľov, z nich bolo približne 12 500 Židov. Väčšina žila v južnej časti mesta, kde vyrástli i viaceré synagógy, približuje pre agentúru SITA kurátorka Galérie Ľudovíta Felda v Košiciach Jana Teššerová. Deportácie Židov z Košíc sa začali až v roku 1944, keďže mesto od prvej viedenskej arbitráže v roku 1938 patrilo pod Maďarsko. Deportovaných bolo 15 807 Židov, a to nielen zo samotného mesta, ale aj z blízkeho okolia.

Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od policajnej akcie KOLUMBIA po búrku ktorá zasiahla východ Slovenska. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.