Odborníci upozorňujú na vážnosť výskytu žltačky na východnom Slovensku
Regionálne úrady verejného zdravotníctva intenzívne monitorujú a riešia epidemický výskyt vírusovej hepatitídy typu A (VHA) v niektorých okresoch východného Slovenska. Opatrenia majú zabrániť ďalšiemu šíreniu ochorenia.

Po nahlásení podozrenia na žltačku typu A sa epidemiológovia zameriavajú na identifikáciu ohnísk nákazy, vyšetrovanie kontaktov a nariaďovanie protiepidemických opatrení. Medzi najdôležitejšie kroky patrí dezinfekcia priestorov, dohľad nad zdravotným stavom osôb v kontakte s nákazou a odporúčanie očkovania.
„V riešení epidémií žltačky je mimoriadne dôležitá disciplína a trpezlivosť. Hygiena rúk a rešpektovanie nariadení zohrávajú kľúčovú úlohu v ochrane verejnosti pred ďalším šírením ochorenia,“ uviedla Tatiana Červeňová, hlavný hygienik SR.
Vírusová hepatitída typu A má inkubačný čas až 50 dní. Medzi prvé príznaky patria nechutenstvo, nevoľnosť a bolesť brucha. Jasným prejavom ochorenia je tmavý moč a žlté sfarbenie pokožky alebo očí.
RÚVZ koordinujú svoje aktivity s miestnymi samosprávami, nemocnicami, infektológmi a ďalšími organizáciami. Zavádzajú sa nasledovné opatrenia:
- Lokalizácia ohnísk nákazy a lekársky dohľad nad postihnutými osobami.
- Povinné očkovanie v rizikových oblastiach.
- Informovanie nemocníc a odporúčanie zákazu návštev.
- Dezinfekcia verejných priestorov, výchovno-vzdelávacích zariadení a dopravných prostriedkov.
- Obmedzenie hromadných podujatí a odporúčané očkovanie zdravotníckych pracovníkov.
Regionálne úrady pravidelne aktualizujú epidemiologickú situáciu na svojich webových stránkach. Zdôrazňujú potrebu dodržiavať hygienické opatrenia a očkovanie ako účinný spôsob ochrany pred VHA.

Zdroj: (uvzsr.sk)
Odporúčané články

Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) v Košiciach začal 10. júla s rekonštrukciou priestorov hlavnej budovy. Stavebné práce súvisia s inštaláciou nového zariadenia magnetickej rezonancie (MRI). Podľa vedenia nemocnice potrvá modernizácia približne tri mesiace.

Prestížne ocenenie „Vedec roka SR“, udeľované od roku 1997, si tento rok prvýkrát odniesol aj lekár. V kategórii Inovátor roka bol za svoje výsledky a prínos ocenený doc. MUDr. Adrian Kolesár, PhD., MPH., špičkový odborník v oblasti kardiochirurgie.

Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od policajnej akcie FUNERAL po zavedenie revolučnej liečby na UNLP Košice. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.