Slovensko má ďalšiu funkčnú parnú lokomotívu. V Košiciach ju uvidíte už čoskoro
Slovensko má od utorka 25. apríla ďalšiu funkčnú parnú lokomotívu. Po 46 rokoch sa v Haniske pri Košiciach rozhoreli prvé plamene pod kotlom historickej parnej lokomotívy, ktorú v roku 1917 vyrobila 1. Českomoravská spoločnosť pre Rakúske štátne dráhy. Tzv. Štvorkolák s typovým označením 434.2338 má vo svojej opatere Klub historických koľajových vozidiel (KHKV).
Reštaurátorské a opravárenské práce trvali takmer 20 rokov. Ako ďalej v tlačovej správe informovala Zuzana Lehotská z KHKV, lokomotíva je vlastníctvom Železničného múzea SR, ktoré však nemá kapacity postarať sa o všetky historické unikáty, preto sa viaceré exponáty dostali do opatery rôznych železničných spolkov. Štvorkolák sa presne po dvadsiatich rokoch predstaví verejnosti v rušňovom depe v Košiciach počas obnovenej Rušňoparády 6. a 7. mája.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Dni mesta Košice pokračujú. Toto je program na nasledujúci týždeň
Po úspešných kotlových skúškach čaká lokomotívu ešte autorizačná jazda a technicko-bezpečnostná skúška. Po jej zvládnutí bude môcť komisár vydať rozhodnutie o nasadení rušňa do prevádzky.
„Mašinka by následne mohla byť sporadicky nasadzovaná na mimoriadne nostalgické vlaky alebo sa ukáže aj pri rôznych slávnostiach či výročiach. Rušeň prakticky po celý čas svojej existencie ťahal osobné aj nákladné vlaky vo východných a stredných Čechách, no útlmom parnej prevádzky v sedemdesiatych rokoch sa dostal do depa v Slanom, kde bol v roku 1977 odstavený a o dva roky neskôr zrušený,” ozrejmila Lehotská.
Oprava stála takmer stotisíc
Riaditeľ Železničného múzea SR Michal Tunega si myslí, že je čas, aby sa pozornosť konečne zamerala aj na dejiny železničnej dopravy a industriálne pamiatky na Slovensku. „Na oprave mašinky sme nepracovali intenzívnych 20 rokov, nakoľko sa vystriedali rôzne aj zložité obdobia, no dnes sme radi, že sme už iba kúsok od finále,” uviedol predseda KHKV Peter Pajtáš.
Celá oprava rušňa stála viac ako stotisíc eur, pričom menšiu časť nákladov pokryli sponzorské dary, príspevky jednotlivcov alebo granty Karpatskej nadácie, USS Košice či Železníc SR.
Zdroj: (SITA, vr)
Galéria
Odporúčané články
Aj v prvú októbrovú nedeľu v tomto mesiaci sa takmer 17 000 bežcov postavilo na trať Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarším v Európe a druhým na svete. MMM je už vyše 100 rokov neodmysliteľnou súčasťou života nášho mesta a inšpiráciou pre bežcov z celého sveta. Bude to tak aj naďalej, no premiérovo aj s oficiálnou podporou mesta Košice pre MMM na ďalších 100 rokov.
Dňa 18. novembra 2024 sa v priestoroch Kasárne Kulturpark uskutoční konferencia EDUKOŠICE 2030, ktorá prináša jedinečnú príležitosť pre odborníkov z oblasti vzdelávania, rodičov a pedagógov diskutovať o výzvach a trendoch, ktoré čakajú školstvo v nadchádzajúcich rokoch. Konferencia je zameraná na kľúčové otázky budúcnosti vzdelávania, ktoré ovplyvnia každodenný život a profesijný rast ďalších generácií.
Detská fakultná nemocnica (DFNKE) otvorila dvere prvej očnej ambulancie pre detských pacientov. Ambulancia sa bude venovať deťom s rôznymi ochoreniami zraku a očných štruktúr. Špecializovaná ambulancia zároveň ponúka komplexné diagnostické a liečebné služby, ktoré sú zamerané na široké spektrum očných ťažkostí.