Štrajk by mohol ovplyvniť aj výšku cestovného
Odborové zväzy a zamestnanci v Dopravnom podniku mesta Košice (DPMK) sa rozhodli vstúpiť do štrajkovej pohotovosti.
Mesto o tejto aktivite je strohé v informáciách. „Chcem potvrdiť, že ako mesto Košice tak manažment DPMK rokuje s odborovými zväzmi a máme medzi sebou slušnú dohodu, že informovať o dielčich krokoch nebudeme,“ vyhlásil primátor mesta Jaroslav Polaček, ktorý už dávnejšie vyhlásil, že nielen zamestnanci DPMK si zaslúžia vyššie platy.
Forenzný tím
Na to, aby mesto mohlo splniť budúce požiadavky, začal v mestskom podniku pracovať tzv. forenzný tím, ktorý bude hľadať v minulosti všetky krivdy, ktoré súvisia s obstarávaním verejného majetku v rámci DPMK. „Domnievame sa, že došlo k praktikám, ktoré treba posúdiť, zaudítovať a doriešiť,“ uviedol primátor.
[ad][/ad]Chcú zvýšenie o 10 percent
Odborári aj zamestnanci požadujú navýšenie mzdových prostriedkov o šesť percent a následne niekedy v septembri o štyri percentá. „Pre DPMK je to suma v hodnote niečo cez dva milióny eur. Historicky dopravný podnik dostával okolo 16 miliónov, minulého roku to už bolo 18 a tohto roku dostanú 21 miliónov, čo som vyrokoval v rámci rozpočtu,“ spresnil Polaček.
Ďalšie milióny nemáme
Podľa jeho názoru je DPMK vo vážnej kríze, o ktorej bude neskôr informovať. „V súčasnosti čakám na výsledky auditu, aby sme mali relevantné a overené hodnoty. Ak by sme k tohtoročným 21 miliónom mali pridať ešte ďalšie dva, je to neúnosné ako pre DPMK. Mesto Košice ich v tomto roku v rozpočte určite nemá. Ako som už informoval na mestskom zastupiteľstve, je ohrozená aj cena za cestovné,“ uzavrel Polaček, ktorý si myslí, že je to citlivá záležitosť aj pre občanov aj DPMK.
[article slug=”dopravny-podnik-mesta-kosice-je-nadalej-v-strajkovej-pohotovosti”][/article] [ad2][/ad2]
Odporúčané články
Vianočné sviatky sú časom solidarity a pomoci tým, ktorí to najviac potrebujú. Mestská časť Košice – Juh organizuje v termíne od 18. novembra do 29. novembra 2024 potravinovú zbierku pod názvom „Daruj kilečko“. Jej cieľom je pripraviť štedrejšie Vianoce pre občanov v núdzi.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Mestská časť Košice – Nad jazerom sa tento rok prvýkrát zapojila do ušľachtilého projektu Ponožkový október. Cieľom tejto charitatívnej akcie je pomôcť ľudom bez domova a tým, ktorí žijú v zložitých podmienkach, zvládať kruté zimné obdobie bez nebezpečenstva omrzlín a v chladnom počasí. Najviac párov požiek doniesli deti z materskej školy na Dneperskej ulici.