Úspešná poľovačka na Sídlisku Ťahanovce
V sobotu boli v pohotovosti mestskí aj štátni policajti a zhruba 50 honcov a poľovníkov z poľovníckeho združenia Lovena. Od ôsmej hodiny tam totiž začala poľovačka na premnoženú diviačiu zver.
„Ráno sme sa stretli a na môj návrh sa začalo s honom od Magnezitárskej ulice. Hneď v tejto časti zareagovali na psy tri diviaky. Potom sme prešli smerom k Sadu mládeže, kde postupne poľovníci zastrelili najprv šesť a neskôr ďalej v lese ešte tri prasatá. Takže tento hon bol aj podľa poľovníkov veľmi úspešný, keďže bolo ulovených 12 kusov diviačej zveri,“ povedal o akcii starosta mestskej časti Miloš Ihnát.
[ad][/ad]Pomáhali aj policajti
Poľovníci sa hneď aj pochválili, že dostali aj samicu, ktorá bola vodkyňou stáda, ktorá prasiatka vodila aj ku kontajnerom. Nevedeli ju už dlhší čas dostať. „Celá akcia bola veľmi dobre pripravená. Chcem sa poďakovať aj mestskej a štátnej polícii, ktorí nám vyšli v ústrety a samozrejme aj poľovníckemu združeniu,“ nešetril chválou starosta, ktorý verí, že chvíľu bude od nich na sídlisku pokoj. „V každom prípade, ak niekto uvidí nejaké diviaky, mal by to okamžite hlásiť na mestský úrad. Máme povolenie na lov do konca februára a akciu nie je problém zopakovať.“
Bude guláš?
Prasatá sú majetkom Loveny zo zákona a je na ich slobodnom rozhodnutí, či poskytne mäso aj mestskej časti. „Vyzval som jemne člena združenia, či by sme si z diviny nemohli urobiť na sídlisku poľovnícky guláš pre našich obyvateľov. Sám by som ho vedel určite uvariť, tak uvidím, ako to dopadne,“ dodal na záver starosta.
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR udelila mimoriadne povolenie lovu diviačej zveri v čase od 18. januára do 30. júna 2019 z dôvodu ochrany zveri a chovu zveri s cieľom znížiť počet jedincov diviačej zveri a tiež kvôli prevencii šírenia afrického moru ošípaných v populácii diviačej zveri. To znamená, že v rámci celého Slovenska je povolený celoročný lov diviačej zveri bez ohľadu na pohlavie a vek.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach podalo k dnešnému dňu výpoveď 263 lekárov. Podľa informácií, ktoré poskytla Ladislava Šustová, vedúca Komunikačného odboru UNLP, sa výpovede týkajú výlučne lekárov a žiadne z nich neboli podané zo strany zdravotných sestier.
Prvá tohtoročná snehová nádielka v Košiciach vyvolala medzi obyvateľmi rôznorodé reakcie. Diskusia v komentároch pri príspevku KOŠICE: DNES na sociálnych sieťach ukázala, že názory na prístup mesta k zimnej údržbe sa líšia, pričom nechýbal ani humor a irónia.
Na webe beží petícia za odstránenie symbolov komunistického režimu z Námestia osloboditeľov v Košiciach. Občania podpísaní pod petíciou požadujú od mesta aby podniklo kroky vedúce k odstráneniu kosákov a kladív z pamätníka. Tento krok zdôvodnili štyrmi hlavnými dôvodmi. Ide o odsúdenie komunistického režimu, ktorý je podľa zákona označený za „zločinecký, nemorálny a protiprávny”. Organizátori petície považujú symboly na pomníku za propagáciu komunizmu, argumentujú, že je to v rozpore so základnými hodnotami demokratickej spoločnosti.