Nehrajte sa na hrdinu, po zľadovatenom teréne choďte ako tučniaky
Momentálny pohľad z okna teší romantikov a milovníkov zimných športov. Konečne je zima. Ale ten, kto potrebuje ísť na nákup či k lekárovi, má hlavu v smútku. Ako prejsť cez všetky tie zľadovatené nástrahy na chodníkoch a nedolámať sa? Možno vám pomôže pár rád.
Nepadajú iba starší ľudia. Aj mladí majú občas problém udržať sa na vrstvách ľadu. Nehovoriac o tom, ak potrebujete pobehnúť za autobusom či električkou. Skôr, než vyjdete na zľadovatený chodník, mali by ste sa čo najlepšie chrániť pred pádom a jeho nepríjemnými následkami.
[ad][/ad]Zvýšte pozornosť, zvoľte vhodnú obuv
Viac sa šmýka na dlaždiciach či mačacích hlavách ako na bežnom asfaltovom chodníku. Pozor treba dávať aj na biele pruhy namaľované na priechode pre chodcov, kamenné leštené schody, kovové obruby a drevené plochy. Pri chôdzi po schodoch sa vždy radšej pridržiavajte zábradlia.
V tomto ročnom období by hlavne ženy mali zabudnúť na módu. Vysoké opätky sú v tomto čase veľmi nebezpečné. Vezmite si topánky s protišmykovou podrážkou. Vhodná obuv má podošvu vyrobenú z mäkkého materiálu s vyšším obsahom gumy. V ideálnom prípade by mala byť vybavená hrubším dezénom s protišmykovými prvkami.
Pomôcky
Možno ste už počuli, že je dobré si na podrážky topánok nastriekať tekuté reťaze, ktoré používajú automobilisti na pneumatiky áut. Ak sa tak rozhodnete, hľadajte prípravok, ktorý je na to vhodný. Riešením sú aj špeciálne návleky na topánky, ktoré bránia pošmyknutiu. Dávajte však pozor – väčšinu týchto návlekov nemôžete mať celý čas na topánkach. Na hladkom povrchu, napríklad na dlažbe či eskalátoroch, by sa vám šmýkali. Tak isto sa nesmú používať pri šoférovaní auta. Riešením môže byť aj podlepenie podrážky u obuvníka. Majú na to špeciálne materiály s protišmykovou úpravou.
Ak sa vám stane, že počas pracovného dňa zrazu nasneží a mrzne, prvou pomocou je natiahnuť si cez topánky hrubšie ponožky. Tak isto aj látkové návleky majú rovnaký efekt. Do tejto kategórie patrí aj podlepenie podrážok náplasťou bez vankúšika.
Je to mechanika
Ako sa dá bezpečne chodiť na snehu či ľade? Je to predovšetkým otázka biomechaniky ľudského tela. Základom je pevný postoj s rozkročenými nohami asi na šírku panvy, ktorý je stabilný. Vďaka malým krôčikom a prenášaniu váhy z jednej nohy na druhú, ktoré sa striedajú rýchlejšie za sebou, nedochádza k takej veľkej destabilizácii ťažiska tela, ako keď robíme dlhé kroky. Jednoducho sa zahrajte na tučniaka, ktorý je preborníkom v chôdzi po ľade.
[ad2][/ad2]Znížte svoje ťažisko
V prípade, že hrozí nebezpečenstvo pádu, pomôže tiež, ak znížite ťažisko tela. To znamená, že vo všetkých kĺboch (bedrovom, kolennom a členkovom) urobíte mierny ohyb, ako keby ste chceli klesnúť do mierneho podrepu.
Ťažisko sa tak presunie nižšie
a vy získate opäť väčšiu stabilitu. Cestu pred sebou pozorne sledujte a buďte neustále v strehu – ľadová plôška sa môže objaviť kdekoľvek. Nenechajte sa preto prekvapiť a našľapujte opatrne.
Pri chôdzi na zľadovatenom povrchu nikdy nedávajte ruky do vreciek. Naopak, ak pri chôdzi nepoužívate žiadnu oporu, je dobré nechať ruky roztiahnuté mierne od tela. Zvýšite tak svoju stabilitu, ale zároveň budete mať ruky pripravené na prípadné tlmenie pádu pri pošmyknutí. Takto môžete predísť ťažkým úrazom a zraneniam pohybového aparátu. Mobil v tomto počasí radšej nechajte vo vrecku. Ľudia vo vyššom veku, ktorí majú narušenú stabilitu a koordináciu, by mali zvážiť, či vôbec potrebujú v takomto počasí chodiť von.
Povinnosť mesta a mestských častí
V Operačnom pláne zimnej údržby (OP ZÚ) v meste Košice na zimnú sezónu 2018/2019 sa uvádza, že schodné chodníky sú také, ktoré umožňujú bezpečnú chôdzu prispôsobenú ich stavebnému stavu, poveternostným podmienkam a ďalším okolnostiam, ktoré môže chodec predvídať.
Ak sa stane, že chodci nemajú umožnený bezpečný pohyb, mesto na zmiernenie tohto stavu má zabezpečiť posyp inertnými materiálmi, chemickými alebo zmiešanými materiálmi na odstraňovanie alebo zmierňovanie vplyvu vzniknutej námrazy, poľadovice alebo utlačenej snehovej vrstvy. Tak isto má zabezpečiť pluhovanie, frézovanie, prípadne nasadenie ďalších mechanizmov na odstránenie snehových vrstiev a napokon aj odvádzanie vody z topiaceho sa snehu z vozoviek.
V prípade umiestnenia dvoch alebo viacerých chodníkov paralelne vedľa seba, alebo v prípade chodníkov, ak sú z oboch strán obytných domov, bude schodnosť zabezpečená len na jednom z nich, a to na tom, ktorý účelovo viac slúži pre prístup obyvateľov
k autám, MHD, sociálnym zariadeniam a pod.
Zimná údržba nebude vykonávaná na tých chodníkoch, ktoré sú z operačného plánu vylúčené v zmysle cestného zákona (najmä neskolaudované chodníky, chodníky nezapísané do majetku alebo správy mesta Košice, prístupové alebo prepojovacie chodníky – vstupy do jednotlivých bytových domov, nakoľko mesto Košice nie je ich správcom), alebo komunikácie, na ktoré nebola zadaná požiadavka zo strany správcu miestnej komunikácie.
Chodníky a komunikácie v siedmich mestských častiach (Staré mesto, Sever, Západ, Juh, Nad Jazerom, Dargovských hrdinov, sídlisko Ťahanovce) má na starosti spoločnosť KOSIT. Mestské časti Barca, Kavečany, Košická Nová Ves, Krásna, Lorinčík, Luník IX, Myslava, Pereš, Poľov, Šebastovce, Ťahanovce, Vyšné Opátske, Šaca, Džungľa a Sídlisko KVP vykonávajú na svojom území a vo vlastnej réžií správu a údržbu miestnych komunikácií II. a III. triedy, na ktorých nepremáva mestská hromadná doprava, miestnych komunikáciách IV. triedy (chodníky) a ich cestných pomocných pozemkov, vrátane zabezpečenia zimnej údržby a čistoty.
Hoci budete chodiť po snehu a ľade veľmi opatrne, môže sa stať, že predsa len spadnete a spôsobíte si úraz. V takomto prípade máte nárok na náhradu škody.
Za čistenie chodníkov je podľa novelizovaného zákona zodpovedný jeho správca. Mali by ste sa v prípade úrazu preto obrátiť na magistrát mesta, resp. miestny úrad mestskej časti, ktorá chodník spravuje.
Aj keď by to malo byť jednoduché, vždy to tak nie je, keďže v Košiciach je množstvo chodníkov, ktorého správcu je zistiť ťažko.
Prvou podmienkou, aby ste získali nejaké odškodné je, aby ste mali na nohách vhodnú obuv.
Ak budete v nepriaznivom počasí chodiť v klasických poltopánkach, na vysokých opätkoch či v obyčajných botaskách, nikto sa s vami o odškodnení nebude ani baviť. Miesto a úraz si odfoťte, alebo o to požiadajte niektorého z okoloidúcich, ktorý bude svedčiť vo váš prospech aj ako svedok.
Ak potrebujete sanitku, či k lekárovi dôjdete aj sami, dávajte pozor, aby v lekárskej správe bolo uvedené buď miesto zásahu sanitky alebo miesto úrazu. Môžete zavolať aj mestskú políciu, ktorá presne zhodnotí stav chodníka či cesty.
Poisťovni budete musieť predložiť lekársku správu a u správcu chodníka si musíte písomne uplatniť nárok na náhradu škody.