Okuliare by mali byť v zimnom období povinnou výbavou
Citlivosť niektorých ľudí na zimu, mráz alebo studenú vodu sa nazýva alergia na chlad. Trpia ňou častejšie ženy ako muži. V tomto období vzniká najviac očných chorôb spôsobených výraznými zmenami teplôt.
„Zimou trpí nielen naša koža, vlasy, ale aj oči. Vzduch je suchší, chladnejší. Slnko je v skutočnosti oveľa nebezpečnejšie v zime, pretože nemáme stromy, ktoré blokujú lúče a sneh ho odráža od zeme priamo do našich očí,“ upozornila na problémy očná lekárka Lucia Kvapilová.
[ad][/ad]Slzenie očí
Aj napriek tomu, že sú zimy miernejšie, najväčšie teplotné rozdiely medzi vonkajším a vnútorným prostredím nastávajú práve v tomto ročnom období. Ako sme sa od pani doktorky dozvedeli, v chladnom počasí dochádza k zvýšenému odparovaniu sĺz a vysychaniu povrchu oka. Suché oči sa prejavujú pocitom svrbenia viečok až bolesťou očí. Oko aj koža v oblasti viečok sú veľmi citlivé na akúkoľvek príčinu. Často sa objavuje chladová alergia.
Čo je chladová alergia
Vplyvom chladového podnetu sa vyplavuje histamín, ktorý spôsobuje alergické ochorenia. Pacienti udávajú svrbenie, majú opuchnutú sliznicu, kýchajú, slzia. U niektorých ľudí vznikajú abnormálne reakcie drobných tepien, napríklad zblednuté končeky prstov. Chladová alergia, najmä taká, ktorá má prejavy na koži, sa dá diagnostikovať v ambulancii tzv. kontaktným testom, keď sa pacientovi na zápästie z vnútornej strany prilepia skúmavky naplnené ľadom.
„Takáto alergia sa dá potvrdiť aj z krvi vyšetrením na kryoglobulíny, chladové protilátky. Ich chorobne zvýšená hladina môže byť príznakom aj iných ochorení, napr. ochorenia oslabujúceho prietok krvi (Raynaudov syndróm) či tuberkulózy kože (lupus),“ dodáva lekárka L. Kvapilová.
[ad2][/ad2]Ako sa chrániť
Okuliare by mali byť v zimnom období povinnou výbavou. Pozor však treba dávať pri zimných športoch, kde pri nosení okuliarov hrozí riziko poranenia oči. „Veľa pravidelných nositeľov okuliarov v tomto období dava prednosť kontaktným šošovkám. Určite odporúčam jednodňové a večer si ošetriť oči kvalitnými reepitelizačnými kvapkami,“ odporúča odborníčka.
Slnečná slepota
Na svahu sme vystavení zvýšenému riziku dočasnej slnečnej slepoty – kombinácia silného UV žiarenia, veľkého jasu a očí bez ochrany môžu lyžiara dočasne oslepiť, v horšom prípade spôsobiť poškodenie rohovky. Ako hovorí odborníčka Lucia Kvapilová, poškodenie očí môže byť podobné ako ich ožiarenie pri zváraní oblúkom. „Lyžiari s kontaktnými šošovkami však môžu v zime pociťovať výraznú bolesť a rezanie. V mraze a vetre rohovka oka horšie „dýcha“ a oveľa viac vysychá. Kontaktné šošovky jej bránia v príjme kyslíka, preto ľudia výraznejšie vnímajú pocit dráždenia. Nevyhnutnosťou by mali byť pre každého lyžiara, ktorý nosí kontaktné šošovky, kvalitné lyžiarske okuliare s UV filtrom.“
Niektorým ľuďom pomôžu prírodné doplnky ako ginko, vitamíny, minerály, rehabilitačné cvičenia či akupunktúra. Na rozprúdenie krvi je vhodný kúpeľ vo vani, do ktorej pridáme tymian, materinu dúšku alebo rozmarín. A nezabudnite ani na otužovanie. Prospieva pohyb na čerstvom vzduchu, primerané oblečenie, neprekurovanie bytu, plávanie v nie príliš studenej vode, striedanie teplej a studenej sprchy aj sauna.
[ad3][/ad3]