Spánková paralýza ako nočný strašiak? Zistite čo robiť, keď sa prihodí práve vám
Spánková paralýza je dočasná strata svalovej funkcie počas spánku, s ktorou sa stretáva veľké množstvo ľudí a nevedia si s ňou poradiť . Prebudenie sa do úplnej tmy s pocitom neschopnosti pohnúť čo i len prstom bráni ľudom v pokojnom spánku aj dlhé roky. Prečo sa to deje a ako sa tomu brániť?
Čo je to spánková paralýza?
Spánková paralýza je stav, ktorý sa vyskytuje pred zaspávaním, počas spánku, ale aj pri prebúdzaní. Stretáva sa s ňou veľký počet ľudí a často sa spája s inou spánkovou poruchou. Počas tohto stavu pociťuje človek neschopnosť rozprávať a hýbať sa. Ešte nepríjemnejšie sú často snové halucinácie, ktoré sú síce neškodné, no môžu spôsobiť výrazný strach alebo úzkosť. V týchto halucináciách je zvykom, že človek vidí alebo dokonca aj počuje desivé postavy, ktoré na neho často pozerajú z hora.
Prečo sa s ňou stretávame?
Podľa doterajších výskumov je výskyt spánkovej paralýzy častý pri nedostatku spánku a u osôb, ktoré spia na chrbte. Aj keď sa tento stav môže vyskytnúť u všetkých vekových skupín, je viac pravdepodobné, že si tým prejdú 16-45 roční ľudia. Niektoré skupiny môžu tento stav prežívať oveľa horšie ako iné. Platí to najmä pre ľudí trpiacimi úzkosťami, depresiou, bipolárnou poruchou alebo posttraumatickou stresovou poruchou.
Ako s týmto stavom bojovať?
Dobrou správou je, že spánková paralýza sa dá liečiť. Ak zažívate spánkovú paralýzu často, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc. Lekár vám zrejme navrhne polysomnografiu, čiže štúdium spánku, pomocou ktorého vám bude môcť stanoviť diagnózu. V prípade, že sa vám tento stav opakuje, je dôležité spraviť niekoľko zmien vo svojom živote. Ide predovšetkým o dodržiavanie dostatočného množstva spánku, zníženie stresu, cvičenie a užívanie minimálneho počtu liekov, ak sa samozrejme nejedná o antidepresíva, ktoré naopak môžu pomôcť.
Zdroj: (lekar.sk, SS)
Odporúčané články
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.