Prezident Andrej Kiska privíta v Košiciach hlavy štátov B9
AKTUALIZOVANÉ
Prezident Andrej Kiska privíta vo stvrtok (28. 2.) v Košiciach prezidentov krajín Bukureštskej deviatky (B9) – Bulharska, Českej republiky, Estónska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Poľska, Rumunska a Slovenska. Pozvanie na stretnutie prijal aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg
Hlavným cieľom podujatia iniciovaného prezidentom A. Kiskom je pripomenúť si 70. výročie vzniku NATO, 15. výročie vstupu Slovenskej republiky a ďalších členov B9 do NATO a 20. výročie vstupu Českej republiky, Maďarska a Poľska.
[ad][/ad]Ako informoval Martin Lipták z tlačového oddelenia prezidentskej kancelárie, prezidenti budú diskutovať o aktuálnej bezpečnostnej situácii v Európe a v jej susedstve:„Na diskusiu prezidentov o obrane proti kybernetickým hrozbám, šíreniu dezinformácií a propagandy boli pozvaní aj dvaja experti: Edward Lucas, uznávaný odborník na problematiku hybridných hrozieb a bývalý editor týždenníka The Economist, a Miriam Lexmann, riaditeľka európskej pobočky Medzinárodného republikánskeho inštitútu v Bruseli.“ Samotnému podujatiu bude predchádzať rokovanie slovenského prezidenta Andreja Kisku s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom v hoteli Hilton.
Večer do divadla
Súčasťou programu bude aj odhalenie pamätníka pri príležitosti stretnutia prezidentov a pripomenutia si dôležitých výročí, na programe je o 14.30 hod. Stretnutie prezidentov bude v Kasárňach/Kulturparku. Večer je pripravený kultúrny program. Hostia si budú môcť pozrieť experimentálne tanečné divadlo pod názvom Denník Anny Frankovej na košickej Malej scéne
(JV)
Odporúčané články
V poslednom období rezonuje v Košiciach otázka odstraňovania komunistických symbolov, ktoré pre mnohých predstavujú znak niekdajšieho sovietskeho vplyvu. Na stole je takisto otázka premiestnenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády z Námestia osloboditeľov, kde spomínané symboly komunizmu rozvírili verejnú debatu. Aby však bola diskusia relevantná, mali by sme pochopiť aj význam tohto pamätníka a poznať jeho miesto v dejinách mesta, pozrime sa teda na jeho bohatú, no rozporuplnú históriu.
Michalovce sa stali súčasťou novozaloženej iniciatívy zameranej na prehlbovanie vzťahov medzi Slovenskom a Českou republikou. Podujatie, ktoré má posilniť bratské väzby medzi oboma národmi, sa koná od 28. októbra do 3. novembra.
Situácia, ktorá sa začala ako podozrivé „pobehovanie“ okolo auta na Krosnianskej ulici, vyústila do kuriózneho rozuzlenia, ktoré pobavilo celé Košice!