WHO pripustila, že nosenie rúšok nemusí mať žiadaný účinok
Neexistuje dôkaz o tom, že by rúška na tvár nosené ľuďmi na verejnosti mali pozitívny vplyv v boji proti šíreniu nákazy nového koronavírusu.
Vyhlásil to v pondelok na tlačovej konferencii v Ženeve šéf núdzových operácií Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Mike Ryan.
„V skutočnosti existuje niekoľko dôkazov, ktoré naznačujú opak,“ povedal podľa agentúry DPA.
WHO poukazuje na to, že ľudia si môžu pri odoberaní rúšok nesprávnym a nebezpečným spôsobom kontaminovať ruky a že ich nositelia sa častejšie dotýkajú svojej tváre.
Hlavná odborníčka WHO pre koronavírus Maria Van Kerkhoveová povedala, že organizácia odporúča verejnosti, aby rúška nosili iba pacienti, ktorí sa zotavujú doma a tí, ktorí sa o nich starajú.
Ryan varoval, že riziko kontaminácie sa teraz z verejných prostredí presunulo do domácností a preto by ľudia mali dôkladne sledovať svoj zdravotný stav a zdravie svojich blízkych. Podozrivé prípady v rodinách treba rýchlo rozpoznať a oddeliť od ostatných členov rodiny. Ostatní členovia rodiny, ktorí mohli byť nakazení, by mali zostať v karanténe.
[ad][/ad](TASR)
Odporúčané články
Kampaňou Napíš list – Poteš srdce košická knižnica piatykrát inšpirovala k prejavom pozornosti a úcty voči staršej generácii. Listy boli odovzdané adresátom v troch seniorských zariadeniach.
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach (UNLP) od 1. novembra 2024 až do odvolania zakázala návštevy na svojich oddeleniach. Toto opatrenie bolo zavedené na základe aktuálnej epidemiologickej situácie s cieľom prevencie šírenia respiračných ochorení počas sviatočného obdobia.
V piatok 29. novembra sa v Košiciach opäť otvára populárne klzisko pod holým nebom v čarovnom prostredí Mestského parku. Svojim návštevníkom ponúkne nezabudnuteľnú atmosféru a možnosť užiť si zimné radovánky priamo v centre mesta.