Oslávili 175. výročie
Všetci milovníci piva si vo štvrtok mohli vychutnať slávnostný večer zlatého plzenského ležiaka. Atmosféra bola priam historická, nálada veselá a chuť dokonale zachovaná.
Slávnostná ceremónia sa začala o ôsmej hodine večer príchodom hercov. V dobových kostýmoch sa okrem hudobníkov a krčmárky predstavil aj zakladateľ originálu, sládok Josef Groll. Ten skutočný uvaril v roku 1842 prvú várku spodne kvaseného ležiaka známeho ako Pilsner Urquell.
Postava Grolla v Camelote privítala Václava Berku, plzenského sládka. Ten zhodnotil kvalitu aktuálne vyrábaného piva.
Výber padol na Camelot
Každoročné oslavy výročia uvarenia prvej várky Pilsner Urquell sa konajú vždy v niekoľkých prevádzkach na Slovensku, ktoré čapujú toto pivo. Aktuálny ročník pripadol aj na košický podnik Camelot. S jeho výberom bol spokojný aj Václav Berka: „Pri varení piva používame rovnaké postupy a suroviny ako v roku 1842. Plzenskú mäkkú vodu, svetlý slad vyrobený v našej sladovni a žatecký chmeľ, ktorý pivu dodáva tú pravú horkosť. Hovorí sa, že my, sládkovia, pivo síce varíme, ale výčapník je ten, kto ho robí. Preto som rád, že je čoraz viac pivární, ktoré sa vedia o pivo postarať a dobre ho načapovať. Jedným z takých podnikov je práve Camelot.“
Dôvodom je aj Peter Škripko, majiteľ reštaurácie. Ten sa stal v roku 2012 slovenským majstrom v čapovaní Pilsner Urquell a druhým vicemajstrom sveta. Pre tému piva, jeho výroby i čapovania, je doslova zapálený. Rovnako sa snaží vychovávať aj svojich štamgastov. Hostiť vychýrenú akciu mu teda robilo veľkú radosť.
Zábava na pivnú nôtu
Okrem ochutnávok pravej nefiltrovanej Plzne sa hostia tešili aj zo živej hudby, ktorá vytvárala dokonalú historickú atmosféru. Ľudia sa preniesli do 19. storočia, k čomu prispeli aj kostýmy hudobníkov.
Tím hercov zorganizoval tiež súťaže, do ktorých sa hostia radi zapojili. Naučili sa zostaviť pravý drevený sud a tešili sa z výhry vo forme pohárov i plechoviek Pilsner Urquell. O zásoby piva bol veľký záujem, do súťaží na slávnosti rozhodne nebolo nutné ľudí tlačiť.
Výnimočný vzor
Skúsenosti s varením a výrobné postupy sa odovzdávajú medzi plzenskými sládkami z generácie na generáciu. Priznávajú, že naozaj chutí stále rovnako ako za čias Josefa Grolla. Zachovanú chuť potvrdili aj laboratórne testy v roku 2008 urobené vo švajčiarskom Labor Veritas, ktoré porovnali merania s výsledkami z roku 1897 nájdenými v plzenských archívoch.
Obľúbená značka je vzorom pre 70 percent svetovej produkcie piva. Je totiž meradlom kvality v kategórii Pils, resp. Pilsner, ktorá tvorí až dve tretiny celosvetovej výroby pív. Od roku 1996 si známu značku vychutnávajú milovníci horkastej chmeľovej chuti už vo viac než 50 krajinách. Dnes ho, samozrejme, dostaneme aj v Košiciach. Ešte že tak.
Dôležité míľniky nefalšovanej pivnej chuti
- 1842 – uvarenie prvej várky Pilsner Urquell sládkom Josefom Grollom
- 1859 – vznik ochrannej známky „Pilsner Bier“
- 1873 – export do Ameriky
- 1964 – prvá tanková prevádzka na Pražskom hrade
- 1996 – export do 50 krajín sveta
- 2004 – začiatok oceňovania majstrov výčapu
- 2017 – oslava 175. výročia aj v košickom Camelote
(SZ)
Odporúčané články
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.