Počuli ste o narkolepsii? Spánok sa pri nej stáva väzením

Narkolepsia je označovaná aj ako chorobná spavosť. Ide o stav, pri ktorom človek počas bežného dňa upadá do spánku aj navzdory tomu, že v noci spal dostatok hodín. Ako sa táto vzácna choroba prejavuje a aký je život s ňou? To všetko sa dozviete v článku.
Ako sa prejavuje?
Narkolepsia môže pacientov prepadnúť naozaj kedykoľvek, či už sú na prechádzke, šoférujú alebo s niekým vedú konverzáciu. Aj to je dôvod, prečo si títo ľudia musia dávať obzvlášť pozor a potrebujú veľkú podporu a pochopenie od svojich najbližších. Choroba sa prejavuje zvyčajne medzi 10. až 30. rokom života a vyskytuje sa rovnako u žien aj mužov. Niekoľkominútový nečakaný spánok obmedzuje týchto ľudí v ich bežnom osobnom aj profesionálnom živote.
Prečo vzniká?
Samotný vznik narkolepsie je stále tak trochu záhadou. Teórie od expertov tvrdia, že ide o autoimunitnú reakciu, ku ktorej prispieva aj genetika. Choroba sa často vyskytuje aj u pacientov, ktorí utrpeli poranenia mozgu, mali zápal alebo rakovinu. Ľudia trpiaci narkolepsiou majú často nízku hladinu hypokretínu, ktorý je zodpovedný za riadenie spánku a bdenia.
Život s narkolepsiou
Okrem toho, že ľudia trpiaci narkolepsiou dokážu zaspať kedykoľvek za akýchkoľvek podmienok, nevyhýbajú sa im ani iné poruchy spánku, ktoré sú často súčasťou ochorenia. Nadmerná spavosť, strata svalového napätia, spánková obrna, rôzne spánkové poruchy a dokonca aj halucinácie, komplikujú život spolu s chorobou.
Napríklad halucinácie sa prejavujú zvyčajne pri zaspávaní a človek si pri nich nie je istý, či ide o sen alebo realitu. Pacient môže aj častejšie prežívať spánkovú paralýzu, o ktorej si viac môžete prečítať v samostatnom článku.
Narkolepsiou, podľa stránky zdravie.pluska.sk, trpí každý 500. Slovák a jej typické príznaky sa začínajú prejavovať aj 15 rokov predtým, ako je u pacienta správne diagnostikovaná.

Zdroj: (lekar.sk, SS)
Odporúčané články

Chrumkavé na povrchu, voňavé a mäkké vo vnútri – zemiakové placky, známe aj ako harule, patria medzi tradičné jedlá slovenskej kuchyne, ktoré nikdy nesklamú. Pripravte si ich jednoducho doma podľa overeného receptu, ktorý zvládnete aj bez kulinárskeho majstrovstva.

Kvetná nedeľa, ktorá tento rok pripadá na 13. apríla, je v poradí šiestou pôstnou a zároveň poslednou nedeľou v 40-dňovom období veľkého pôstu, ktorý sa začal Popolcovou stredou. Táto nedeľa je známa i pod názvom Palmarum – podľa palmových ratolestí, ktorými ľudia v Jeruzaleme radostne vítali prichádzajúceho Ježiša Krista. Nedeľa sa však nazýva aj Pašiová (odvodené z latinského passio – utrpenie). V kresťanských chrámoch sa čítajú pašie.

Kačacie prsia na pomarančoch s dusenou červenou kapustou a domácou knedľou sú elegantným a chutným jedlom, ktoré spája tradičné suroviny s modernými prvkami. Tento pokrm poteší nielen chuťové poháriky, ale aj vizuálne očarí každého, kto má rád kombináciu jemného kačacieho mäsa, sladko-kyslej omáčky a klasickej prílohy.