Začína sa obdobie Veľkého pôstu. Viete, ako sa správne postiť?
V stredu 22. februára sa Popolcovou stredou začína kresťanský pôst, ktorý trvá 40 dní až do Veľkej noci. Pôst je aktom pokory a pokánia, preto má pre kresťanov predovšetkým duchovný význam. Mnohí však nevedia, ako sa správne postiť a čo všetko 40-dňový pôst zahŕňa.
Prečo je pôst práve pred Veľkou nocou?
Veľkonočné sviatky sú najväčšími kresťanskými sviatkami, kedy si veriaci pripomínajú umučenie, zabitie a zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Prví kresťania sa na Veľkú noc pripravovali najprv trojdňovým, neskôr týždenným a od 3. storočia štyridsaťdňovým pôstom. Teda rovnako dlhým, ako bol Ježišov pobyt na púšti pred začiatkom verejného účinkovania.
Pôst a jeho tri súčasti
Počas pôstneho obdobia sa treba zamerať na tri oblasti duchovného života: modlitbu, odriekanie a dávanie.
1. Modlitba počas pôstu sa zameriava najmä na prosbu o odpustenie. Pôst je príležitosťou na
úprimné a hlboké pokánie a odvrátenie sa od svojich hriechov. Modlitba pokánia prirodzene vedie kresťanov k vďačnosti za úžasné Božie milosrdenstvo a jeho vernú lásku.
2. Odriekanie je neoddeliteľnou súčasťou pôstu. Znamená to zrieknutie sa jedla alebo niečoho iného, čo je bežnou súčasťou nášho života. Biblia spája pôst najmä s odriekaním si jedla, ale ak to nie je zo zdravotných dôvodov možné, alternatívou je tiež vylúčenie sladkostí, Facebooku alebo čohokoľvek iného, čo máme radi a čomu bežne venujeme svoju pozornosť. Cieľom je, aby sme takto získaný čas a pozornosť obrátili na Boha.
3. Dávanie je našou odpoveďou na Božiu milosť, štedrosť a lásku. Niektorí kresťania napríklad trávia čas dobrovoľníckou prácou pre iných alebo darujú na charitu peniaze, za ktoré by si bežne kúpili niečo pre seba.
Mohlo by vás zaujímať: Sympatický východniar Jozef Lukáč prezradil jeho recept na šťastný život
Čo po skončení pôstu?
Výsledkom pôstu by malo byť práve to, že človek sa síce vráti k pôvodným veciam, ale už rozumnejším a slobodnejším spôsobom. Pod rozumnejším spôsobom si môžeme predstaviť miernosť v jedení a pití, v postojoch k druhým či vo využívaní všetkého dobra, ktoré spríjemňuje a uľahčuje náš život.
Zdroj: Ekumenické spoločenstvo Košice/NM
Odporúčané články
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.
Tento recept ponúka chutný a zdravý spôsob, ako pripraviť papriky so sviežou plnkou z bulguru, fety a aromatických byliniek. Skvelá voľba pre ľahší obed alebo večeru.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.