30.09.19

Petrovčika vylúčili z Beblavého strany. Zatajil aj trestné stíhanie za podvod

foto: Veronika Janušková

 AKTUALIZOVANÉ 

Košického starostu a dvojnásobného komunálneho poslanca dobieha pochybná podnikateľská minulosť.

Starosta košického Starého Mesta Igor Petrovčik, ktorý sa v auguste pre informácie o dlhoročnom konkurze na jeho majetok vzdal funkcie člena predsedníctva politickej strany Spolu, už nie je ani jej radovým členom.

V nedeľu ho zo strany vylúčilo jej predsedníctvo. Urobilo tak po otázkach denníka KOŠICE:DNES, ktorý sa v piatok pýtal predsedu Spolu Miroslava Beblavého, ako pri prijatí Petrovčika za člena overovali, či nebol trestne stíhaný.

Petrovčika totiž v marci 2006 obvinila polícia z podvodu. 

V januári 2005 s nepravdivým výpisom z obchodného registra prepísal na dopravnom inšpektoráte na seba auto fimy Dark-net, ktorej bol predtým spoločníkom a konateľom.

I. Petrovčíkovi v decembri 2018 k nástupu do funkcie starostu gratuloval  aj predseda Spolu  M. Beblavý. V nedeľu  zvolal predsedníctvo, aby ho vylúčilo. Foto: Veronika Janušková
I. Petrovčíkovi v decembri 2018 k nástupu do funkcie starostu gratuloval aj predseda Spolu M. Beblavý. V nedeľu zvolal predsedníctvo, aby ho vylúčilo. Foto: Veronika Janušková

Priznanie a ľútosť 

„Previedol motorové vozidlo Ford Mondeo, a to napriek tomu, že vedel, že v tom čase už nebol oprávnený za uvedenú spoločnosť konať,“ opísala skutok polícia.

Auto malo hodnotu vyše 462 – tisíc korún ( vyše 15 – tisíc eur). Polícia po oznámení skutočného konateľa firmy vyhlásila po vozidle pátranie a Petrovčík jej ho vo februári 2005 vydal. 

V júni 2006 Okresná prokuratúra Košice II stíhanie obvineného podmienečne zastavila a určila mu skúšobnú dobu tridsať mesiacov. „K skutku sa priznal a svoje konanie oľutoval,“ napísala v odôvodnení rozhodnutia prokurátorka Patrícia Ivanová.

Podľa zákona možno proti obvinenému stíhanie podmienečne zastaviť, ak s tým súhlasí a urobí vyhlásenie, že spáchal skutok, za ktorý je stíhaný. Záznam o tom má potom vo svojom odpise z registra trestov.

reklamná správa

NAJČERSTVEJŠIE MÄSO A VÝROBKY V KOŠICIACH

Kvalitu mäsa garantuje náš vlastný bitúnok. Exkluzívne iba v potravinách KLAS. Kde ich nájdem?

Zistite viac
 

Zakladajúci člen 

Petrovčik patril k zakladajúcim členom SPOLU, ktorá vznikla v januári 2018. Rovnako ako jej líder M. Beblavý predtým odišiel zo strany Sieť, keď v nej po parlamentných voľbách v roku 2016 padlo rozhodnutie ísť do koalície so Smerom. 

Aj Petrovčik, ktorý sa potom stal košickým krajským koordinátorom SPOLU, na začiatku musel vyplniť prihlášku za člena strany. Jedna z koloniek sa týkala toho, či bol účastníkom v nejakých trestných stíhaniach. Napísal, že v žiadnych. .

„Predsedníctvo jednomyseľne vylúčilo Igora Petrovčíka zo strany za to, že klamal pri vypĺňaní prihlášky a zatajil, že sa dopustil trestného činu,“ povedal Beblavý.

Denník KOŠICE:DNES sa Petrovčíka na to, či ho niekedy vyšetrovala polícia, pýtal už pred dvoma týždňami. Na otázku neodpovedal, žiadne stanovisko nedal ani teraz k svojmu vylúčeniu. Podľa stanov strany môže proti verdiktu predsedníctva podať odvolanie, rozhodne o tom Beblavý ako predseda strany. 

Zavádzal opakovane 

Petrovčik strane zatajil informácie o svojej minulosti viackrát. Vedeniu Spolu, ale aj voličom v kampani pred komunálnymi voľbami nepovedal, že je od roku ako fyzická osoba v konkurze. Namiesto toho sa vykresľoval ako úspešný podnikateľ. Etická komisia strany po článkoch denníka KOŠICE:DNES v auguste rozhodla, že tým porušil etický kódex aj stanovy Spolu. Po jej verdikte Petrovčik zložil funkciu člena predsedníctva aj krajského koordinátora. 

Pravdu ale nehovoril ani v disciplinárnom konaní etickej komisii. Vysvetľoval jej, že jeho dlhy sú cez dvesto tisíc eur, rovnaký údaj podal aj predsedníctvu strany. V skutočnosti pohľadávky voči nemu prihlásené v konkurze presahujú jeden milión eur. 

Petrovčik tým nepriamo priznal, že záväzok voči firme Festiva, ktorá je najväčším veriteľom v jeho konkurze a spoločníkom v nej je jeho kamarát Ján Korčmároš, nepovažuje za reálny. To podporuje verziu, že jeho konkurz mohol byť zmanipulovaný. 

Prevzal cudzí dlh 

V januári 2007, sedem mesiacov predtým ako na jeho majetok súd vyhlásil konkurz, totiž podpísal v postavení ručiteľa zmenku v hodnote 25 miliónov korún (viac ako 829 – tisíc eur) vystavenú v prospech Festivy. 

Povinnosť splatiť cudzí dlh, ak tak neurobí dlžník, na seba prevzal, hoci mal vlastné záväzky za viac ako 7,2 milióna korún (vyše 239-tisíc eur). Festiva si potom ako najväčší veriteľ v konkurze dosadila správkyňu Alexandru Chapčákovú, ktorá mala blízky vzťah s Korčmárošom. Za vyše desať rokov nezaistila žiaden majetok Petrovčika, teda ani plat starostu či poslanecké odmeny. 

To, či Petrovčik ručením za zmenku nespáchal trestný čin poškodzovania veriteľa, polícia vyšetrovala. Napriek prepojeniam úpadcu na hlavného veriteľa aj správkyňu v marci 2009 vyšetrovateľ stíhanie zastavil s tým, že skutok nie je trestným činom.  

Ani toto trestné konanie, v ktorom mal postavenie podozrivého, Petrovčik nespomenul v prihláške do strany. Etickú komisiu Spolu tiež presviedčal, že „že riešenie nie je v jeho rukách“, s čím sa v oficiálnom stanovisku k jeho prípadu stotožnila aj strana. V skutočnosti sa Petrovčik cez Korčmároša so správkyňou Chapčákovou dobre poznal. 

Rozhodnutie Okresnej prokuratúry Košice II o I. Petrovčikovi, podľa ktorého sa priznal k trestnému činu. 


Problém už majú aj jeho poslanecké kluby


Igor Petrovčik v komunálnej politike začínal v roku 2014 ako poslanec mestskej časti Staré Mesto a v novembri 2017 bol zvolený aj za poslanca Košického samosprávneho kraja.

V kampani pred župnými voľbami v iniciatíve Občianski a nezávislí vystupoval spoločne so súčasným županom Rastislavom Trnkom a primátorom Košíc Jaroslavom Polačekom. Oboch v kandidatúre podporovala koalícia opozičných pravicových strán, vrátane Spolu, ktorej bol Petrovčik de facto krajským predsedom. 

I. Petrovčik a J. Polaček stáli vo volebnej kampani na jednej strane. Foto: Veronika Janušková
I. Petrovčik a J. Polaček stáli vo volebnej kampani na jednej strane. Foto: Veronika Janušková

Petrovčika, Polačeka a Trnku spojil najmä odpor voči parkovacej firme EEI, ktorá za primátora Richarda Rašiho dostala do nájmu mestské parkoviská. Jeho výsledkom bola petícia za zmenu koncepcie parkovania z konca roka 2016 s vyše 17 – tisíc podpismi. Petrovčik bol predsedom petičného výboru.

Dnes je ako mestský poslanec členom klubu Fungujúce Košice, s ktorým má primátor najužšiu spoluprácu. V župnom zastupiteľstve je v Klube nezávislých poslancov KSK, na ktorého hlasy sa môže zasa spoľahnúť Trnka.

„Informácie vo vašich článkoch ma prekvapili, nevedel som o žiadnej z týchto skutočností,“ hovorí k Petrovčikovej minulosti Polaček, ktorý je ako krajský poslanec aj predsedom Klubu nezávislých poslancov KSK.

Dodáva, že ako predseda tohto klubu zvolá jeho zasadnutie a od Petrovčika na ňom budú žiadať vysvetlenie. Členovia klubu zrejme budú skúmať, či Petrovčik nejakým spôsobom neporušil stanovy klubu, za čo by mohol byť z neho vylúčený. 

Podľa informácii denníka KOŠICE:DNES sa zasadnutie klubu Fungujúce Košice v mestskom zastupiteľstve chystá zvolať aj jeho predseda Daniel Rusnák. Aj tento klub má totiž stanovy, do rozporu s ktorými sa mohol Petrovčik dostať.

Trnka: Treba počkať   

Trnka tiež vraví, že informácie o Petrovčikovi sú pre neho nové.

„O vami uvádzaných skutočnostiach ohľadne trestného stíhania som nemal vedomosť, tak sa k nim zatiaľ nebudem vyjadrovať. Predpokladám, že táto otázka bude nastolená aj na zasadnutí jeho poslaneckého klubu a je potrebné počkať najmä za vyjadrením pána poslanca Petrovčika,“ povedal. 

Doplnil, že komisia na ochranu verejného záujmu už dala podnet zastupiteľstvu kraja na začatie konania proti Petrovčikovi. Dôvodom je, že v majetkovom priznaní verejného funkcionára neuviedol, že má dlhy. Zastupiteľstvo o podnete rozhodne tento mesiac.    

reklamná správa

Čítajte viac: kosice dlh kauzy

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím