06.11.19

Podnikanie Petrovčika poškodilo aj mesto. S firmou zanikol aj daňový nedoplatok 48-tisíc eur

foto: Veronika Janušková

Igor Petrovčik (exSpolu), súčasný starosta košického Starého Mesta, za sebou nezanechal nesplatené dlhy len ako živnostník, ktorým bol do roku 2007, keď na neho súd ako fyzickú osobu vyhlásil konkurz.

Podnikal totiž aj po tomto dátume. Okrem iného aj cez firmu Kora Invest. Jej jediným konateľom sa stal v roku 2011, spoločníkom byť nemohol, keďže jeho obchodný podiel by tiež podliehal konkurzu.

Majiteľkou firmy bola od jej založenia Petrovčikova druhá manželka. Ďalším spoločníkom Kora Invest bola firma Kora Group, ktorá bola tiež napísaná na manželku a Petrovčik bol jej konateľom.

Kora Invest nezaplatila mestu Košice daň z nehnuteľností za rok 2013. Nedoplatok vo výške 47 918 eur samospráva evidovala v zozname daňových dlžníkov, ktorý zverejňuje na svojej webovej stránke. Ku konca roku 2017 išlo o ôsmu najvyššiu daňovú pohľadávku mesta. Daň firme mesto vyrubilo za rozsiahlejší priemyselný areál s viacerými budovami a parcelami na Holubyho ulici v Košiciach.

reklamná správa

NAJČERSTVEJŠIE MÄSO A VÝROBKY V KOŠICIACH

Kvalitu mäsa garantuje náš vlastný bitúnok. Exkluzívne iba v potravinách KLAS. Kde ich nájdem?

Zistite viac
 

Neúspešná exekúcia 

Mesto podľa údajov z polovice roka 2018 skúšalo vymôcť pohľadávku exekúciou. Neúspešne, pretože firma medzitým zanikla bez právneho nástupcu. Podľa zákona v takomto prípade zaniká aj daňový nedoplatok.

„Na základe uvedených skutočností bol nedoplatok na dani z nehnuteľností odpísaný,“ potvrdzuje hovorca mesta Vladimír Fabian.

Spoločnosť registrový súd zrušil a následne vymazal ex offo na začiatku roka 2018. Išlo o takzvané nútené zrušenie, firma totiž neodovzdala dva roky po sebe do zbierky listín účtovnú závierku alebo nesplnila iné zákonné povinnosti, čo sú právne dôvody na takýto postup. Kora Invest bola zrušená bez likvidácie, teda nemala žiaden majetok, len dlhy.

Informácie o nedoplatku Kora Invest v pondelok dostali e-mailom všetci poslanci mestského zastupiteľstva. Jeho odosielateľ sa podpísal ako Jozef Bača. Napísal aj to, že Petrovčik ako konateľ firmu pred jej zrušením prepísal na cudzinca s tým, že „týmito cielenými krokmi“ vznikla mestu niekoľkotisícová škoda.

Starosta: Nič s tým nemám 

Petrovčik v utorok reagoval e-mailom, v ktorom poslaneckých kolegov presviedča, že počas jeho pôsobenia nemala Kora Invest žiadne splatné nedoplatky na dani z nehnuteľností. „Plnila si všetky povinnosti ohľadom podávania daňových priznaní a v období môjho konateľstva neobdržala žiaden právoplatný splatný platobný výmer, takže v čase môjho pôsobenia v tejto spoločnosti nedošlo k žiadnemu porušeniu zákona,“ uviedol.

Daň z nehnuteľností sa pritom platí na rok dopredu, teda za rok 2013 v roku 2013. Mesto ako správca štandardne postupuje v zmysle zákona tak, že platobný výmer o vyrubenej dani za aktuálny rok pošle daňovému subjektu do 15. marca, a ten ak sa neodvolá, ju musí zaplatiť do konca tohto mesiaca.

Petrovčik bol ako konateľ z obchodného registra Kora Invest vymazaný až v novembri 2013. Okrem toho vo firme Kora Group, ktorá bola spoločníkom Kora Invest do jej výmazu, bol konateľom až do augusta 2016. 

Pre políciu podozrivý 

Daňový nedoplatok Kora Invest voči mestu vyšetrovala aj polícia. Petrovčika s týmto dlhom spájala. Do roku 2016 totiž viedla trestné stíhanie, v ktorom bol súčasný starosta podozrivý z trestného činu nezaplatenia dane.

„Vec bola ukončená zastavením trestného stíhania, nakoľko vyšetrovaním bolo zistené, že nejde o trestný čin ani priestupok,“ povedal hovorca Krajskej prokuratúry v Košiciach Milan Filičko.

Osoba, ktorá po Petrovčikovi prevzala koncom roka 2013 konateľstvo Kora Invest je Osim Mamatkulov. Pochádza z Tadžikistanu a denník KOŠICE:DNES sa starostu na okolnosti, pre ktoré prevzal firmu jeho manželky, pýtal ešte v auguste.

Na otázky neodpovedal. V utorok poslancom napísal, že zmena konateľa nie je protizákonná.

Mamatkulov dnes pracuje v bratislavskej centrále metalurgickej firmy ako manažér predaja. „Vôbec sa o tejto veci nechcem rozprávať,“ povedal denníku KOŠICE:DNES o svojom vzťahu s Petrovčikom.


Priemyselný areál na Holubyho ho spája s veriteľom aj správkyňou


Nehnuteľnosti na Holubyho od roku 2016 vlastní firma Natica. Tá patrí konkurznému správcovi Jánovi Korčmárošovi.

Firma Festiva, v ktorej tiež pôsobil Korčmároš, je hlavným veriteľom v konkurze na majetok I. Petrovčika. Súd vyhlásil ešte v roku 2007 a dodnes nie je ukončený.

Festiva je držiteľom zmenky v hodnote 829-tisíc eur, ktorej ručenie v roku 2005 Petrovčik podpísal. Ako fyzická osoba – podnikateľ mal pritom vtedy aj vlastné dlhy.

Administratívne budovy, sklady aj pozemky na Holubyho ulici dnes patria firme Petrovčikovho spolužiaka z vysokej školy. Foto: rok
Administratívne budovy, sklady aj pozemky na Holubyho ulici dnes patria firme Petrovčikovho spolužiaka z vysokej školy. Foto: rok

Viacero okolností naznačuje, že pohľadávka Festivy nemá reálny základ a vznikla preto, aby sa k svojim peniazom nedostali ostatní veritelia Petrovčika. V konkurze starostu je totiž prihlásených ďalších deväť veriteľov s pohľadávkami v celkovej výške viac ako 170-tisíc eur.

Petrovčikov konkurz mala do augusta 2019 na starosti správkyňa Alexandra Chapčáková. Mala blízky vzťah s Korčmárošom a dobre sa poznala aj s Petrovčikom. Za takmer desať rokov nezapísala do konkurznej podstaty žiaden majetok ani príjmy súčasného starostu. Chapčáková má kanceláriu správcu v budove na Holubyho. Súd ju po otázkach denníka KOŠICE:DNES odvolal.      

Petrovčik svoje záväzky opakovane neuviedol v majetkových priznaniach, ktoré podával starosta aj ako poslanec mesta, košickej župy aj mestskej časti. Porušil tým zákon o ochrane verejného záujmu.

Dnes bude mestské zastupiteľstvo rozhodovať o tom, či mu bude za to uložená pokuta. Konanie o ochrane verejného záujmu voči nemu začalo aj zastupiteľstvo mestskej časti Staré Mesto, o pokute by malo hlasovať vo štvrtok.

Pre kauzu konkurzu, ale aj zatajené trestné stíhania za podvod Petrovčika vylúčili zo strany Spolu, v ktorej bol členom predsedníctva. Vzdal sa aj funkcie člena dozornej rady firmy Kosit, v ktorej zastupoval mesto Košice, aj funkcie predsedu komisie dopravy a výstavby mesta.

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím